Darmowa woda w domu dzięki deszczówce. Jak to możliwe?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju założy za darmo w dwóch domach system uzdatniania deszczówki, którą będzie można wykorzystać zamiast wody wodociągowej i obniżyć rachunki. Ale trzeba się spieszyć, termin składania wniosków niedługo się kończy.
Właściciele domków jednorodzinnych mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Czas na złożenie odpowiednich dokumentów mija 19 sierpnia. W ramach projektu "Technologie domowej retencji" w dwóch wybranych domach za darmo zostanie założony system do uzdatniania deszczówki, co pozwoli na obniżenie rachunków.
Jakie są cele projektu?
Zmiana klimatu, wzrost częstości występowania zdarzeń ekstremalnych takich jak m.in. susze, wymaga nowego podejścia do wykorzystania wody i jej oczyszczania. Pomóc w tym mają innowacyjne technologie umożliwiające wykorzystanie wody deszczowej, która w innym wypadku zostałaby odprowadzona z terenu działki.
Jak działa instalacja?
Proponowane rozwiązanie pozwoli zgromadzić wodę deszczową, oczyścić ją, zdezynfekować i zmineralizować. Tak uzdatniona woda będzie mogła zostać użyta do spłukiwania toalet, mycia rąk, korzystania z prysznica czy sprzątania. Będzie można nią również podlewać zieleń wokół domu, a jeśli zajdzie potrzeba, nadmiar ma być rozsączony w gruncie.
Z pewnością pozwoli to uniezależnić się, przynajmniej częściowo, od wody wodociągowej, i korzystać z własnych zasobów w sytuacji awarii sieci lub innych przerw w dostawie wody. Dzięki procesowi mineralizacji taka woda będzie również zdatna do picia.
System ma być wyposażony w aplikację mobilną, która pomoże właścicielowi w odpowiednim zarządzaniu. Poinformowany zostanie on o konieczności opróżnienia zbiorników w związku z nadchodzącymi opadami lub konieczności oszczędzania wody w związku z prognozowaną suszą. Dla osób, które nie będą zainteresowane ciągłym monitoringiem, przewidziany jest też tryb automatyczny.
Czy to oznacza koniec korzystania z wody wodociągowej?
Dzięki możliwości gromadzenia wody nie będzie konieczności korzystania z wody wodociągowej, chociaż nie oznacza to definitywnego odcięcia. Ta również będzie dostępna, aby można było z niej korzystać np. podczas dłuższych okresów bez opadu.
Jakie wymagania musi spełniać dom?
NCBR wymaga, aby w domu mieszkało od 2 do 10 osób. Dach budynku musi mieć od 120 do 300 m kw. Wymagany jest również ogród/teren zielony przy domu o powierzchni co najmniej 200 m kw.
Z propozycji mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia oraz wszyscy mieszkający w promieniu 100 km od danego miasta. Po przejęciu instalacji na własność właściciel domu będzie zobowiązany wykorzystywać go zgodnie z przeznaczeniem.
Kiedy system zostanie zainstalowany?
W projekcie NCBR biorą udział wykonawcy, którzy w pierwszym etapie, trwającym od sierpnia do października 2022 r., mają opracować swoje rozwiązania. Na podstawie testów przewidzianych na listopad i grudzień wybrani zostaną dwaj wykonawcy, którzy w II etapie, przewidzianym na okres luty-sierpień 2023 r., założą swoje instalacje w dwóch wybranych domach jednorodzinnych.
Czytaj także: