Polscy naukowcy znaleźli sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Badacze z Politechniki Białostockiej usprawnili metodę oczyszczania ścieków przy pomocy tlenowego granulowanego osadu czynnego. Polski patent pozwala na szybsze i tańsze pozbywanie się nieczystości w porównaniu z dotychczas stosowanymi technologiami.

Polscy naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli sposób na usprawnienie oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnego
Polscy naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli sposób na usprawnienie oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnegoPaweł Jankowskimateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Technologia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnego to innowacyjna metoda stosowana w zaledwie kilkunastu oczyszczalniach na świecie (w tym jednej w Polsce w miejscowości Ryki). Naukowcy z Politechniki Białostockiej od lat pracują nad tym, aby ją usprawnić.

Tańsze i prostsze oczyszczanie ścieków

Technika opracowana przez polski zespół wykorzystuje mikroorganizmy do biodegradacji związków węgla, form azotu i fosforu. Formująca się w tym procesie biomasa przyjmuje postać granul i osadza się znacznie szybciej niż konwencjonalny, kłaczkowaty osad czynny. To sprawia, że oczyszczanie ścieków w ten sposób jest prostsze i nie wymaga kosztownego sprzętu.

Sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego został niedawno oficjalnie opatentowany. - Do najważniejszych zalet tlenowych granul osadu czynnego zalicza się przede wszystkim ich odporność na zmiany charakterystyki jakościowej ścieków dopływających do oczyszczalni. Ta właściwość pozwala na zachowanie stabilniejszych efektów biologicznego usuwania zanieczyszczeń obecnych w ściekach - wyjaśnia dr inż. Piotr Ofman.

Przełomowe rozwiązanie

- Dodatkowo tlenowy granulowany osad czynny charakteryzuje się lepszymi właściwościami sedymentacyjnymi w porównaniu do najpowszechniej występującego osadu czynnego na oczyszczalniach ścieków - osadu kłaczkowatego. Ta właściwość może potencjalnie rozwiązać szereg problemów eksploatacyjnych i ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków - dodaje naukowiec.

W trakcie badań naukowcy zaobserwowali także, że tlenowe granule osadu czynnego przyrastają nieco wolniej w stosunku do kłaczków osadu czynnego. Przełożyłoby się to na częściowe rozwiązanie problemów związanych z gospodarką osadową w oczyszczalniach ścieków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas