100 mln dol. nagrody od Elona Muska

Jak zarobić 100 mln dol. na ratowaniu klimatu? Proste. Wystarczy opracować najlepszą technologię do wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Milioner Elon Musk ogłosił właśnie, że przekazuje taka kwotę na nagrodę za opracowanie przełomowej technologii.

article cover
JOE RAEDLE GETTY IMAGES NORTH AMERICA AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wychwytywanie emisji powodujących ocieplenie planety jest kluczowe dla zatrzymania wzrostu globalnej temperatury, ale dotąd - mimo wielu deklaracji - dotąd nie udało się poczynić znaczących postępów w zakresie technologii, która by to umożliwiała.

Pod koniec ubiegłego roku Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że wdrożenie technologii wychwytywania CO2 jest "pilną potrzebą", jeśli kraje mają osiągnąć cele zerowej emisji netto.

"Przekazuję 100 mln dol. na nagrodę za najlepszą technologię wychwytywania dwutlenku węgla" - napisał Musk na Twitterze. W kolejnym tweecie obiecał więcej "szczegółów w przyszłym tygodniu".


Musk, był współzałożycielem firmy PayPal, zajmującej się płatnościami internetowymi. Dziś kieruje firmami uznawanymi za najbardziej futurystyczne na świecie. Poza Teslą, Musk stoi na czele koncernu SpaceX, który produkuje rakiety kosmiczne. Kieruje też Neuralink, startupem opracowującym interfejsy mózg-maszyna.

Technologie wychwytywania dwutlenku węgla opierają się zazwyczaj na reakcjach chemicznych, które wiążą CO2 z atmosfery i albo wiążą go (na przykład w wapiennych skałach głęboko pod powierzchnią Ziemi), by wyłączyć go z atmosferycznego obiegu, albo przetwarzają na inne użyteczne substancje, na przykład paliwa. W tym drugim przypadku CO2 wraca do atmosfery, ale spalanie nie przyczynia się do zwiększania jego ilości w powietrzu tak, jak spalanie paliw kopalnych, bo wykorzystywany jest dwutlenek węgla, który już wcześniej w nim się znajdował. Kopalne CO2 było wyłączone z atmosfery od milionów lat. 

O tym, dlaczego dotąd nie udało się stworzyć technologii, która skutecznie wychwytywałaby emisje CO2, możesz dowiedzieć się tutaj.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas