WWF: Potrzebujemy słonecznej rewolucji na naszych dachach

„Energia słoneczna to bezpieczna przyszłość” – mówią przedstawiciele WWF Polska i apelują wraz z innymi organizacjami do premiera Mateusza Morawieckiego o upowszechnienie energii słonecznej stawiającej obywateli i społeczeństwo w centrum transformacji energetycznej.

WWF i inne organizacje ekologiczne zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o ułatwienia dla producentów energii ze słońca
WWF i inne organizacje ekologiczne zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o ułatwienia dla producentów energii ze słońca Pxhere.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Europejski plan RePowerEU opublikowany 18 maja uznał energię słoneczną za kluczowy element transformacji energetycznej i uniezależnienia się od rosyjskich paliw. Publikując plan oraz strategię rzecz energii słonecznej, Komisja Europejska "udowadnia, że rozumie rolę energii słonecznej w transformacji" - piszą przedstawiciele WWF.

"Słońce i wiatr są znacznie lepszym źródłem energii niż paliwa kopalne" - podkreślają aktywiści. Jednak w kwietniu weszły w życie zmiany zasad rozliczania wyprodukowanej przez prosumentów energii elektrycznej, które doprowadziły do kryzysu fotowoltaiki i spadku nowych przyłączy.

OZE sposobem na zmiany klimatyczne

"Jeżeli chcemy realnie walczyć ze zmianą klimatu i dążyć do niezależności energetycznej, przepisy muszą zachęcać konsumentów do inwestycji" - mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

"Panele fotowoltaiczne instalowane na budynkach i w terenach zurbanizowanych mogłyby wyprodukować prawie tyle energii elektrycznej, ile zużywamy. Dlatego rządzący powinni maksymalnie ułatwić inwestycje tego rodzaju" - podkreśla Mikołaj Troczyński, specjalista ds. OZE w WWF Polska.

WWF apeluje do premiera Morawieckiego

Organizacje ekologiczne w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz premierów Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Czech wskazują proponowane rozwiązania, które mogłyby rozwinąć prosumencką fotowoltaikę. Są to między innymi obniżki podatków, obowiązek instalowania paneli PV na wszystkich nowych budynkach czy możliwość otrzymywania stałego wynagrodzenia za produkowany prąd.

"Stworzy to obywatelom i społecznościom w naszych krajach możliwości aktywnego włączenia się w pilnie potrzebną transformację energetyczną budującą bezpieczny, sprawiedliwy i wydajny system energetyczny, całkowicie oparty na odnawialnych źródłach energii" - przekonują aktywiści.

"Wydarzenia": Susza w Polsce powoduje pierwsze ograniczenia w korzystaniu z sieci wodociągowejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas