Wielka rewolucja w OZE? Najtańszy magazyn energii na świecie
Amerykański start-up Form Energy skonstruował magazyn energii o niezwykle długim czasie pracy 150 godzin. Wykorzystuje jeden z najpowszechniejszych surowców na Ziemi - żelazo. W firmę zainwestował już Breakthrough Energy Ventures, fundusz klimatyczny wspierany przez Billa Gatesa oraz Amazon.
Na 200 mln dolarów pozyskane przez start-up składa się także inwestycja ArcelorMittal - firmy znanej w Polsce z Nowej Huty.
"Zakończyliśmy prace naukowe i pozostało jeszcze tylko przeskalować prototyp z laboratorium na elektrownie działające w skali sieci. Przy pełnej produkcji moduły będą wytwarzać energię elektryczną za jedną dziesiątą kosztu jakiejkolwiek dostępnej obecnie technologii magazynowania energii w sieci" - stwierdził prezes Form Energy Ted Wiley. Francuski doradca finansowy Lazard w swoim raporcie rocznym szacuje koszt magazynowania energii dużych baterii litowo-jonowych na 132-245 dol. na MWh.
Koszty magazynu Form Energy mają być także konkurencyjne w stosunku do konwencjonalnych elektrowni.
Święty Graal energetyki
Tani i bezpieczny magazyn energii jest świętym Graalem sektora OZE, ponieważ usuwa problem zmienności energii wiatrowej i słonecznej - nie zawsze świeci słońce i nie zawsze wieje wiatr, więc źródła te nie są w stanie dostarczać energię cały czas. Dlatego potrzeba technologii, która pozwoli na skuteczne i tanie magazynowanie nadwyżek energii, kiedy elektrownie wiatrowe i słoneczne pracują, a która będzie wykorzystywana wtedy, kiedy nie będą już miały warunków do wytwarzania prądu.
"Akumulator ten może być używany w sposób ciągły przez wiele dni, umożliwiając niezawodne i bezpieczne dostarczanie energii z OZE przez cały rok" - stwierdziło Form Energy. Firma podkreśla, że jej akumulatory mogą być umieszczane w dowolnym miejscu, nawet na obszarach miejskich.
Szef działu badań i rozwoju wyżej wspomnianej firmy ArcelorMittal stwierdził, że rozwiązanie autorstwa Form Energy posiada "ekscytujący potencjał do przezwyciężenia nieregularności dostaw energii odnawialnej".
Interesująca jest technologia, która stoi za tym tanim magazynem. Form Energy twierdzi, że to coś w rodzaju "odwróconego utleniania żelaza".
Pilotażowy projekt tego akumulatora o mocy 300 MhW dla firmy Great River Energy z Minnesoty zostanie oddany do użytku w 2023 r.
Źródło: Recharge, Clean Technica, BiznesAlert
mcz