W Żółkowie powstała pierwsza w Polsce gminna farma fotowoltaiczna
W miejscowości Żółkowo w gminie Żerków (woj. wielkopolskie) uroczyście otwarto pierwszą gminną farmę fotowoltaiczną w Polsce. Elektrownia słoneczna o mocy 1,1 MW została zbudowana na terenie dwóch hektarów. Gmina będzie mogła wykorzystać energię ze słońca na własne potrzeby lub odsprzedać ją z zyskiem innym odbiorcom.
W środę, 19 kwietnia 2023 r., w Żółkowie w gminie Żerków odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce spółdzielczej farmy fotowoltaicznej. Elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowano niedaleko oczyszczalni ścieków w Żółkowie, na gminnym gruncie o powierzchni 2 hektarów, mającym optymalne nasłonecznienie.
Żerków. Oficjalnie otwarto spółdzielczą farmę fotowoltaiczną
Farma powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Kwota, jaka trafiła na ten cel, to 3,8 mln zł. Łączny koszt wyniósł niewiele ponad 4,5 mln zł - informuje PAP.
Budowa elektrowni słonecznej wynika przede wszystkim z oszczędności. Farma ma zasilić energią najbardziej energochłonne obiekty, np. szkoły, przedszkola, stację uzdatniania wody i oczyszczalnię ścieków.
"Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która powołała spółdzielnię energetyczną mającą źródło o tak dużej mocy. Projekt przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom gminy" - powiedział podczas uroczystości otwarcia instalacji burmistrz gminy Żerków Michał Surma.
Gmina będzie mogła sprzedawać prąd ze swojej fotowoltaiki
Gminna spółdzielnia produkuje prąd nie tylko na potrzeby gminy, ale będzie także mogła sprzedawać energię elektryczną z zyskiem innym odbiorcom.
Farma fotowoltaiczna w Żółkowie powstała w mniej niż rok. Zaczęto ją budować w marcu 2022 r., a instalację uruchomiono pod koniec stycznia 2023 r.