USA chce zmniejszyć import rosyjskiej ropy

Stany Zjednoczone pomimo nałożenia niezwykle ostrych sankcji na Rosję z powodu zaatakowania Ukrainy, nie nałożyły embarga na paliwa kopalne importowane z tego kraju. Teraz jednak doradca Joe Bidena podkreślił, że USA chce ograniczyć zużycie ropy z kraju rządzonego przez Władimira Putina.

Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Daleep Singh powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że administracja Joe Bidena szuka sposobów ograniczenia konsumpcji rosyjskiej ropy w Stanach Zjednoczonych, przy zachowaniu globalnej podaży tego surowca.

Wcześniej w środę Biden pytany, czy jest możliwe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji, odpowiedział, że "wszystkie opcje są na stole".

W środę wieczorem cena ropy naftowej Brent gwałtownie rosła: za baryłkę płacono powyżej 113 dolarów, co oznacza wzrost o 8 proc.

Reklama

Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji na Rosję po ataku na Ukrainę, ale nie wprowadzono zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej ani gazu ziemnego.

Inwazja Rosji na Ukrainę demaskuje bolączki energetyki w Europie

Dziennik "Wall Street Journal" poinformował ponadto w środę, że oczekuje się, iż Biden zamknie amerykańskie porty dla rosyjskich statków.

Strumień rosyjskiej ropy

Od rosyjskiej ropy oraz gazu uzależniona jest także w dużym stopniu Polska. Według wyliczeń Forum Energii w 2020 roku nasz kraj zużył 26,1 mln t ropy naftowej, z czego 16,8 mln t było importowane z Rosji. W przypadku gazu ziemnego zużycie w czasie ostatnich dwóch dekad wyniosło 20,6 mld m3, z czego import z Rosji wyniósł 9,6 mld m3.

Forum Energii podkreśla jednak, że Polska od kilkunastu lat prowadzi strategię dywersyfikacji dostaw gazu i ropy. Według organizacji inwestycje w terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe znacząco wzmacniają naszą pozycję. Co do ropy naftowej, w 2000 r. Polska była zależna od dostaw rosyjskiej ropy w 93 proc. - obecnie jest to 65 proc. 

Oprac. Mateusz Czerniak

Źródło: PAP, Forum Energii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | Rosja | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama