Ukryta cena upałów. Spada wydajność elektrowni

Upały obniżają wydajność elektrowni gazowych i ograniczają możliwości chłodzenia elektrowni jądrowych - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci zwrócili uwagę, że oszczędność i redukcja zużycia będą kluczowe dla zachowania stabilności systemu energetycznego.

  • Upały obniżają efektywność elektrowni gazowych - alarmują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
  • Zagrożona jest też praca elektrowni jądrowych ze względu na ograniczone możliwości chłodzenia reaktorów. 
  • Analitycy zwracają uwagę także na problem suszy. 
  • Aby uniknąć blackoutu, powinniśmy zredukować zużycie energii, np. poprzez bardziej ekonomiczne używanie klimatyzacji - podają eksperci PIE.

Efekty zmian klimatu pogłębiają kryzys energetyczny w Europie wywołany przez Rosję - zauważają eksperci PIE, podkreślając, że "upały obniżają wydajność elektrowni gazowych i ograniczają możliwości chłodzenia elektrowni jądrowych".

Reklama

Fale upałów obniżają efektywność elektrowni i powodują susze

Fala upałów dotyka całą Europę. Temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza nie tylko w południowo-wschodniej części kontynentu, ale też w Niemczech i po raz pierwszy w historii w Wielkiej Brytanii.

"46 proc. terytorium UE jest narażone na suszę w stopniu ostrzegawczym, a 11 proc. było już na poziomie alarmowym, w którym brakowało wody" - zaznaczyli analitycy PIE, powołując się na dane Komisji Europejskiej. Natomiast w Polsce na początku lipca 37 proc. powierzchni kraju było w jakimś stopniu zagrożone suszą.

Upały w Polsce i Europie. Czy grozi nam blackout?

"Upały, oprócz wpływu na uprawy i zdrowie, zagrażają również bezpieczeństwu energetycznemu" - podkreślono. W czasie upałów ludzie uruchamiają urządzenia chłodzące, a to skokowo zwiększa zużycie energii elektrycznej. Maleje poziom wody w zbiornikach wodnych, z których elektrownie cieplne czerpią energię do chłodzenia, co obniża ich efektywność.

Eksperci zwracają uwagę, że wysokie temperatury wpływają ponadto na drogi wodne - dostawom węgla do elektrowni w Niemczech zagraża najniższy poziom Renu od 15 lat. Według danych ENTSO-E, cytowanych przez PIE, efektywność elektrowni przepływowych od początku 2022 r. była niższa niż w latach 2015-2021.

We Włoszech natomiast wyprodukowano w 2022 r. o 5059 GWh mniej, niż wskazywałoby na to średnia z poprzednich lat, we Francji - o 3930 GWh, a w Portugalii - o 2244 GWh.

W ocenie PIE "oszczędność i redukcja zużycia będą kluczowymi elementami zachowania stabilności systemu energetycznego". Analitycy dodali, że obecnie wysoki popyt na gaz i niepewność dostaw przez Nord Stream 1 zmniejsza szanse na wypełnienie magazynów przed okresem grzewczym.

"Redukcja klimatyzacji latem o 2 st. C i obniżenie temperatury zimą o 1 st. C mogą przynieść prawie 12-14 mld m sześc. oszczędności gazu, czyli blisko 10 proc. rocznego importu z Rosji sprzed wojny" - podsumowano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: blackout | elektrownie | gaz | elektrownie atomowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy