Tak będzie wyglądać przyszłość polskiej energetyki. OZE i atom rosną w siłę

Wiele mówi się ostatnio o elektrowniach jądrowych, które mają powstać w Polsce. Czy to jest aktualnie bezpieczne rozwiązanie? Maciej Dowbor postanowił to sprawdzić, a także dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii. Cały odcinek programu "Nauka, co słychać?" jest dostępny na łamach serwisu GeekWeek.

article cover
INTERIA.PL
OZE pod naszą lupą. Czy to jest przyszłość?GeekWeekINTERIA.PL

- Odnawialne źródła energii to energia słońca, wiatru, wody, energia geotermalna, energia morska, a także biomasa. Korzystać z tych źródeł możemy za pomocą specjalnych instalacji OZE - mówi dr inż. Dominika Dawiec z AGH Kraków w programie "Nauka, co słychać?".

Polacy samodzielnie produkują zieloną energię z OZE

Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań nasz prąd może stać się "zielony" i pozbawiony negatywnego wpływu na środowisko. Takie instalacje są bardzo popularne w naszym kraju, dzięki czemu wielu Polaków przeszło na czystą energię.

Niestety nadal zdecydowana większość energii w naszym kraju pochodzi z węgla. To się jednak zmienia.

W Polsce już ponad 21 procent energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Najprościej obrazując: w jednym na pięć mieszkań, w gniazdkach płynie prąd pochodzący z OZE.

Polski atom też rośnie w siłę

W naszym kraju planowane są także inwestycje w elektrownie jądrowe. Jest to bezpieczny, a także niezagrażający środowisku sposób produkcji prądu. 

Na całym świecie jest aktualnie ponad 400 energetycznych reaktorów jądrowych w zaledwie 32 krajach, a nowoczesna technologia pozwala na odpowiednie ich zabezpieczenie. Generują one razem ok. 10 proc. energii na całym świecie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas