Tak będzie wyglądać przyszłość polskiej energetyki. OZE i atom rosną w siłę
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Wiele mówi się ostatnio o elektrowniach jądrowych, które mają powstać w Polsce. Czy to jest aktualnie bezpieczne rozwiązanie? Maciej Dowbor postanowił to sprawdzić, a także dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii. Cały odcinek programu "Nauka, co słychać?" jest dostępny na łamach serwisu GeekWeek.
- Odnawialne źródła energii to energia słońca, wiatru, wody, energia geotermalna, energia morska, a także biomasa. Korzystać z tych źródeł możemy za pomocą specjalnych instalacji OZE - mówi dr inż. Dominika Dawiec z AGH Kraków w programie "Nauka, co słychać?".
Polacy samodzielnie produkują zieloną energię z OZE
Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań nasz prąd może stać się "zielony" i pozbawiony negatywnego wpływu na środowisko. Takie instalacje są bardzo popularne w naszym kraju, dzięki czemu wielu Polaków przeszło na czystą energię.
Niestety nadal zdecydowana większość energii w naszym kraju pochodzi z węgla. To się jednak zmienia.
W Polsce już ponad 21 procent energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Najprościej obrazując: w jednym na pięć mieszkań, w gniazdkach płynie prąd pochodzący z OZE.
Polski atom też rośnie w siłę
W naszym kraju planowane są także inwestycje w elektrownie jądrowe. Jest to bezpieczny, a także niezagrażający środowisku sposób produkcji prądu.
Na całym świecie jest aktualnie ponad 400 energetycznych reaktorów jądrowych w zaledwie 32 krajach, a nowoczesna technologia pozwala na odpowiednie ich zabezpieczenie. Generują one razem ok. 10 proc. energii na całym świecie.