Czyste Powietrze Plus 2022. Nowe zasady programu od 15 lipca
15 lipca startuje program Czyste Powietrze Plus. Ma on być ulepszoną wersją poprzedniej odsłony programu wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne oraz termomodernizacji. - Zmiany klimatyczne są wyzwaniem, ale to nie polska rodzina powinna ponosić te koszty - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Co się zmienia w dotychczasowych zasadach Czystego Powietrza, jakie będzie dofinansowanie i gdzie złożyć wniosek?
Spis treści:
Według zapowiedzi z programu Czyste Powietrze Plus będzie mogło skorzystać ok. 37 tysięcy polskich rodzin. Na jego realizację przeznaczono blsiko 2 miliardy złotych.
O zaletach Czystego Powietrza w środę w Boronowie w województwie śląskim mówił premier Mateusz Morawiecki.
- Przeznaczamy kolejne pieniądze na program "Czyste Powietrze" i teraz jeszcze bardziej warto skorzystać ze wsparcia, bo to będzie trudna jesień i trudna zima. Putin się o to postarał. Warto ocieplić budynek, zainstalować pompę ciepła czy fotowoltaikę. Oszczędności dla budżetu domowego są widoczne - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Zasady programu Czyste Powietrze Plus. Co się zmienia?
Program Czyste Powietrze Plus zarządzany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, które są ogrzewane kotłami na paliwa stałe.
Poprzednia wersja Czystego Powietrza cieszyła się dużą popularnością, jednak okres rozpatrywania wniosków i przyznawania dotacji w wielu przypadkach był bardzo długi.
Dodatkowo pieniądze przekazywane były dopiero po zakończeniu inwestycji, więc mniej zamożne osoby nie mogły sobie na nią pozwolić.
Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób o gorszym statusie materialnym, wprowadzono Czyste Powietrze Plus, program na nieco zmodyfikowanych zasadach.
Pierwszą różnicą jest zapowiadane skrócenie czasu oczekiwania na dotację.
W ramach nowego programu pieniądze na wymianę pieca lub termomodernizację budynku będą wypłacane w dwóch transzach.
Pierwszą z nich beneficjenci dostaną przed rozpoczęciem inwestycji.
Prefinansowanie będzie wynosiło 50 procent całkowitej kwoty. Druga transza natomiast trafi na konto po zakończeniu prac.
„Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie. Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach.
Czyste Powietrze Plus. Jakie dofinansowanie z programu?
Kolejną zmianą jest podniesienie maksymalnej wysokości dofinansowania do wymiany źródła ciepła lub termomodernizacji. Do tej pory wynosiło ono maksymalnie 70 proc. inwestycji, natomiast w programie Czyste Powietrze Plus będzie to aż 90 proc.
Maksymalna kwota dotacji wyniesie 79 000 złotych.
Czyste Powietrze Plus. Od kiedy nowy program wchodzi w życie?
Nowy program wchodzi w życie już 15 lipca 2022 roku. Od tego dnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie.
Mają one zostać rozpatrzone maksymalnie w ciągi 14 dni od momentu wpłynięcia. Kwota prefinansowania wpłynie natomiast na konto beneficjenta w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy.
Czyste Powietrze Plus. Wniosek i formalności
Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze Plus można składać tak, jak do tej pory, za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie NFOSiGW.
Wypełnione dokumenty można wydrukować, podpisać i wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Można również użyć podpisu elektronicznego, co pozwala na załatwienie wszystkich formalności online.
Czytaj również:
Zobacz także: