Reklama

Specjaliści od recyklingu wyprodukowali żelki z turbin wiatrowych

Nie każdy jest fanem żelek, ale wielu ludzi żuje gumowe misie na potęgę. Co jeśli ulubione gumisie będą wyprodukowane na bazie… zużytych turbin wiatrowych? Za ten proces odpowiada użycie odpowiedniego rodzaju żywicy.

Miś z turbiny

Naukowcy z Michigan State University opracowali żywicę kompozytową, którą można wykorzystać do produkcji turbin wiatrowych. Kiedy turbiny się zużyją, żywicę będzie można poddać recyklingowi i wykorzystać w innych sektorach do produkcji świateł, pieluch, a nawet żelków.

Energetyka wiatrowa należy do odnawialnych źródeł energii. Jest stosunkowo tanim i mocnym kandydatem do zastąpienia paliw kopalnych. W kontekście tego rodzaju energii pojawiają się obawy o przyszłość odpadów, pochodzących z wycofanych z eksploatacji turbin. Ośrodki badawcze i firmy przetwarzające odpady pracują nad skutecznymi formami recyklingu wiatraków.

Reklama

Naukowcy z Michigan State University sięgnęli po nowy, trwały materiał, który nadawałby się do recyklingu. 

Żywica kompozytowa jest wykonana z włókien szklanych połączonych z polimerem pochodzenia roślinnego i polimerem syntetycznym. Panele wykonane z tej żywicy zostały poddane procesowi usuwania włókna szklanego. Po umieszczeniu płyt żywicznych w roztworze alkalicznym wytworzył się mleczan potasu. Można go oczyścić i zamienić m.in. w słodycze. Mleczan potasu jest używany w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności.

Jeden z badaczy powiedział, że sam spróbował żelków powstałych w eksperymencie. Badacze uspokajają, że choć zjadanie cukierków powstałych z turbin wiatrowych wydaje się surrealistyczne, to w rzeczywistości jest to przejaw cyrkularnej gospodarki i naturalnego cyklu węgla w przyrodzie.

Po umieszczeniu paneli w roztworze alkalicznym powstał również poli(metakrylan metylu) (PMMA), który jest materiałem akrylowym stosowanym w produkcji tylnych świateł samochodowych czy okien. PMMA można przekształcić w materiał chłonny poli(kwas metakrylowy), który jest stosowany w pieluchach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turbiny wiatrowe | energia odnawialna | słodycze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy