Raport PSEW: Lądowa energetyka wiatrowa potrzebna od zaraz. Czas na zmianę ustawy odległościowej
Z nowego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Instytutu Jagiellońskiego wynika, że nowe farmy wiatrowe przy najlepszym scenariuszu rozwoju zagwarantują 70-133 mld zł przyrostu PKB. Żeby tak się stało potrzeba jednak zliberalizować ustawę odległościową.
Jak stwierdza raport, rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce zwiększy aktywność polskich firm działających w łańcuchu dostaw. Szacuje się, że może też przyczynić się do powstania od 51 do 97 tysięcy nowych miejsc pracy.
- Niestety - bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Bez złagodzenia zasady 10H w tym roku, Polska, nasi konsumenci i gospodarka będą mieli ogromne problemy. Nie tylko cały przemysł zaprzepaści szanse rozwoju i podniesienia konkurencyjności - stracą też obywatele, którzy już dziś mierzą się z drakońskimi podwyżkami cen prądu - poweidział Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Według zasady 10h nowe turbiny na lądzie muszą być oddalone od zabudowań mieszkalnych o dystans odpowiadający co najmniej 10-krotnej wysokości wiatraka wraz z łopatami.
Potrzebne ruchy
W raporcie stwierdza się, że "dalsze utrzymywanie się̨ restrykcyjnych przepisów ograniczających lokalizację w postaci tzw. zasady 10H, będzie oznaczać dalszy zanik mocy produkcyjnych i firm usługowych dla branży". Dodatkowo jak zauważa prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, "w momencie, kiedy jesteśmy na starcie projektu morskich farm wiatrowych, to wiatraki na lądzie mogą dać impuls dla kluczowych sektorów polskiego przemysłu, w tym przemysłu stalowego, konstrukcyjnego, odlewniczego i wielu innych, do przygotowania na dużo wyższe tonaże i gabaryty tych konstrukcji".
Raport stwierdza też, że istnieje potrzeba zaktualizowania dokumentów strategicznych dotyczących planowanego udziału lądowej energetyki wiatrowej w miksie energetycznym. Według analizy niezbędne jest także utrzymanie systemów aukcyjnych i zadbanie o ich stabilność, rozwój rynku kontraktów PPA, zwiększenie integracji systemów, czy wprowadzenie sprawnego procesu udzielania niezbędnych pozwoleń.