Przyszłość energii z wiatru. Postawili turbinę morską w zaledwie 30 godzin
Chiński gigant energetyki wiatrowej w zaledwie 30 godzin wybudował morską turbinę wiatrową o mocy 14,3 MW. Ekspresowa instalacja była wynikiem nowego systemu wdrożonego w firmie. Ogromna turbina wiatrowa stanęła na morskiej farmie w południowo-wschodniej prowincji Fujian.
Postawili ogromną turbinę wiatrową w zaledwie 30 godzin
Chińska firma Goldwind zajmująca się energią wiatrową może pochwalić się niemałym osiągnięciem. Udało im się zbudować potężną turbinę wiatrową o mocy 14,3 MWh w zaledwie 30 godzin. Pokazuje to stopień zaawansowania oraz możliwości montażowych i instalacyjnych firmy.
Dzięki wdrożeniu nowych rozwiązań logistycznych oraz taktycznych możliwa była instalacja turbiny w tak krótkim czasie. Obejmowało to między innymi wstępny montaż wirnika, czy konstrukcje modułowe, łatwe w montażu. Doprowadziło to do skrócenia czasu montażu o 26- godzin, a wzrost całkowitej wydajności wyniósł 40 procent.
Chiński projekt rozwoju energetyki wiatrowej
Ogromna turbina wiatrowa została wzniesiona na morskiej farmie Zhangpu Liuao w południowo-wschodniej prowincji Fujian. Chiny starają się wyjść na prowadzenie w przemyśle energii odnawialnej. Oprócz rekordowo szybkiej budowy turbiny, kraj ma na koncie jeszcze jedno osiągnięcie.
1 września chińskie media podały, że turbina wiatrowa o mocy 16 MW wyprodukowała 384,1 MWh energii elektrycznej. Jak podaje OffshoreWIND.biz, jest to rekord dla pojedynczej jednostki.
Chiński projekt rozwoju energetyki wiatrowej Zhangpu Liuao aktualnie znajduje się w fazie 2. W ramach projektu powstaje farma wiatrowa u południowo-wschodniego wybrzeża półwyspu Liu'ao w Zhangpu w prowincji Fujian.
W założeniu farma o mocy 400MW będzie produkować 1,6 TWh energii elektrycznej rocznie. Pozwoli to zaoszczędzić nawet do 500 000 ton węgla, a co za tym idzie, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 1,36 miliona ton. Ma to wesprzeć cele Chin w zakresie czystej energii oraz ochrony środowiska.
Firma Goldwin nie skupia się jedynie na celach krajowych i poszukuje projektów związanych z energią odnawialną również za granicą. Na celowniku chińskiej korporacji znalazła się między innymi Hiszpania. Firma rozważa również rozwój zakładów produkcyjnych poza granicami Chin, co pozwoliłoby dostosować produkt do wymogów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.
Perspektywa budowania w niesamowitym tempie całych farm wiatrowych jest niezwykle kusząca. Zwłaszcza że pogłębiający się kryzys klimatyczny wymaga natychmiastowego podjęcia konkretnych działań.