Prezydent podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich. Dotyczy energetyki wiatrowej

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.

Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej
Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowejWojciech StróżykEast News

Nowela ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej modyfikuje przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, a także pozwoleń na układanie i utrzymywanie kabli lub rurociągów, służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasadę, że wnioski i pisma w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym składa się i doręcza elektronicznie.

Nowela wskazuje też, że do badań archeologicznych w polskich obszarach morskich stosuje się przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a do badań związanych z bronią chemiczną, toksycznymi związkami chemicznymi i ich prekursorami - przepisy ustawy o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów. Uzupełnia także katalog organów opiniujących wnioski o pozwolenie na prowadzenie badań naukowych dotyczących żywych zasobów morza o ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. 

"Wydarzenia": Straż miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Zapowiada też mandatyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas