Portugalia wybuduje ogromną farmę wiatrową. Przy okazji zadba o wilki

Projekt budowy nowej farmy wiatrowej zyskał zgodę portugalskiego rządu. Prace rozpoczną się na początku przyszłego roku, a po wybudowaniu farma będzie największa nie tylko w kraju, ale też w Europie.

Morskie i lądowe wiatraki są przyszłością w OZE.
Morskie i lądowe wiatraki są przyszłością w OZE. 123RF/PICSEL

Kompleks zostanie włączony do zespołu hydroelektrowni Tâmega. Jest to jeden z największych projektów hydroelektrowni zrealizowanych w Europie na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Spółka zajmująca się energią odnawialną, a zarazem mająca włączyć nową farmę wiatrową do kompleksu Tâmega - Iberdrola - twierdzi, że podejmie szereg działań związanych z ochroną środowiska.

Moc 274 MW i pokrycie zapotrzebowania 128 tys. domów na energię

Największa farma wiatrowa w Portugalii będzie mieć moc 274 MW. Pokryje zapotrzebowanie na energię 128 tys. gospodarstw domowych. Iberdrola uzyskała właśnie ostatnie wymagane pozwolenie środowiskowe dla projektu Tâmega Eólico, znanego jako DCAPE.

Farma wiatrowa ma wykorzystywać to samo podłączenie do sieci, co kompleks wodny Tâmega. Ma to na celu zmaksymalizowanie wydajności punktu przyłączenia wszystkich farm. Tym samym nowy projekt stanie się największym hybrydowym programem czystej energii w Portugalii. Jak twierdzi firma, te dwie zielone technologie mają się uzupełniać, maksymalizować wydajność i produkcję oraz optymalizować infrastrukturę elektryczną.

Projekt hydroelektrowni w Tâmega to jeden z największych projektów hydroelektrycznych w Europie. Składa się z trzech wielkich farm: elektrowni wodnej Alto Tâmega o mocy 160 MW, elektrowni szczytowo-pompowej Gouvães (880 MW) i elektrowni Daivões (118 MW). Kompleks jest w stanie wyprodukować 1766 GWh rocznie, a zmagazynowana energia wynosi 40 milionów kWh, co odpowiada energii zużywanej przez 11 mln ludzi w ciągu doby.

Największa farma wiatrowa Portugalii będzie chronić środowisko

Aby zminimalizować jej wpływ na lokalne tereny, nie będzie budowy nowych dróg - zostaną wykorzystane istniejące już i należące do kompleksu Tâmega. Ponadto włączy się w program ochrony rodzimych gatunków oraz zrównoważony rozwój gospodarki leśnej.

Spółka chce wdrożyć program monitorowania systemów ekologicznych dla wilków i nietoperzy, siedlisk przyrodniczych i roślin. Firma planuje także sadzić drzewa owocowe, odnawiać sady czy budować budki lęgowe dla nietoperzy.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}