Reklama

Polacy uważają, że koszty inwestycji w OZE są za wysokie

W badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 63 proc. ankietowanych wskazało, że wysokie koszty inwestycji w OZE są dla nich główną barierą do korzystania z tych technologii.

Dodatkowo na niewystarczające wsparcie ze strony państw wskazało 52 proc. ankietowanych, a na bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii - 37 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: bariery biurokratyczne (34 proc.), zbyt mało informacji o ofercie (31 proc.), brak zainteresowania energią odnawialną (29 proc.), niedostateczna edukacja konsumencka (28 proc.).

Z kolei co czwarty badany Polak (26 proc.) nie jest przekonany, że korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do rozwiązania globalnych problemów związanych z klimatem. "Ci, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na możliwe oszczędności" - wskazano we wtorkowej informacji ARC Rynek i Opinia.

Reklama

Zrównoważona konsumpcja

"Wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, iż udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różnego typu przedsiębiorstwa, ale również konsumenci" - wskazała cytowana w informacji dr Sobocińska. Według niej zrównoważona konsumpcja związana m.in. z kształtowaniem się odpowiedzialnego społeczeństwa, "stanowi odpowiedź na nadkonsumpcję".

Transformacja energetyki to tańszy prąd i niezależność. Węgiel stracił już rację bytu

Badanie zrealizowała na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. firma ARC Rynek i Opinia metodą CAWI wśród 1020 Polaków w wieku 18-65 lat. Objęło próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy