Reklama

Polacy uważają, że koszty inwestycji w OZE są za wysokie

W badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 63 proc. ankietowanych wskazało, że wysokie koszty inwestycji w OZE są dla nich główną barierą do korzystania z tych technologii.

Dodatkowo na niewystarczające wsparcie ze strony państw wskazało 52 proc. ankietowanych, a na bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii - 37 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: bariery biurokratyczne (34 proc.), zbyt mało informacji o ofercie (31 proc.), brak zainteresowania energią odnawialną (29 proc.), niedostateczna edukacja konsumencka (28 proc.).

Z kolei co czwarty badany Polak (26 proc.) nie jest przekonany, że korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do rozwiązania globalnych problemów związanych z klimatem. "Ci, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na możliwe oszczędności" - wskazano we wtorkowej informacji ARC Rynek i Opinia.

Reklama

Zrównoważona konsumpcja

"Wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, iż udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różnego typu przedsiębiorstwa, ale również konsumenci" - wskazała cytowana w informacji dr Sobocińska. Według niej zrównoważona konsumpcja związana m.in. z kształtowaniem się odpowiedzialnego społeczeństwa, "stanowi odpowiedź na nadkonsumpcję".

Transformacja energetyki to tańszy prąd i niezależność. Węgiel stracił już rację bytu

Badanie zrealizowała na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. firma ARC Rynek i Opinia metodą CAWI wśród 1020 Polaków w wieku 18-65 lat. Objęło próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy