Polacy podpisali pierwszą umowę z Google. Chodzi o zieloną energię

Niedawno Grupa Polsat Plus i Google ogłosiły partnerstwo. Polacy będą sprzedawać gigantowi zieloną energię, podczas gdy Amerykanie wesprą polską firmę rozwiązaniami chmurowymi. Szczegóły współpracy na łamach "Rzeczpospolitej" zdradzili Marc Oman z Google i Andrzej Janiszowski, wiceprezes PAK Polska Czysta Energia należącej do GPP.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie przedstawiciele Google i Grupy Polsat Plus zdradzili kilka szczegółów na temat strategicznego partnerstwa obu spółek dotyczącego zielonej energii i usług chmurowych
W opublikowanym we wtorek wywiadzie przedstawiciele Google i Grupy Polsat Plus zdradzili kilka szczegółów na temat strategicznego partnerstwa obu spółek dotyczącego zielonej energii i usług chmurowych123RF/PICSEL

W ramach strategicznej współpracy z Grupą Polsat Plus Google podpisze swoją pierwszą umowę zakupu czystej i zielonej energii na potrzeby Google Cloud. Zielona energia produkowana będzie przez farmę wiatrową Przyrów należącą do Grupy Polsat Plus i ZE PAK.

Chmura i zielona energia. Google i Polsat łączą siły

Grupa Polsat Plus uzyska natomiast silne wsparcie merytoryczne z Google Cloud do długoterminowego wsparcia rozwoju swojego biznesu i innowacji. Przedstawiciele obu firm zdradzili więcej szczegółów w nowym wywiadzie.

"Z jednej strony chcemy pomóc Grupie Polsat Plus w przejściu do biznesu opartego na chmurze obliczeniowej, a z drugiej jako duży nabywca energii ze źródeł odnawialnych zdecydowaliśmy, że wesprzemy ZE PAK w zdobyciu finansowania nowej farmy wiatrowej i zapewnimy sobie dostawy zielonej energii" - tłumaczy Marc Oman z Google na łamach "Rzeczpospolitej".

"Celem Google’a jest dekarbonizacja biznesu - chcemy, by jak największa część energii wykorzystywanej przez Google Cloud pochodziła z odnawialnych źródeł. Umowa z Grupą Polsat Plus to nasza pierwsza umowa na dostawy czystej energii w Polsce" - podkreśla główny zarządzający segmentem Energia i Infrastruktura w Google.

Grupa Polsat Plus już od 2024 r. zamierza pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Nie oznacza to jednak, że - jak zaznaczył Andrzej Janiszowski, wiceprezes PAK Polska Czysta Energia - nie będzie rozwijać nowych projektów. Jednym z nich jest farma wiatrowa Przyrów. "Zdecydowaliśmy, że prąd z niej zaproponujemy Google’owi. I tak to się zaczęło" - mówi w wywiadzie Andrzej Janiszewski.

Google pomaga Polsce w odejściu od węgla

Marc Oman z Google wyjawił, że umowa na zakup energii z farmy wiatrowej Przyrów została podpisana na 10 lat. Dzięki temu amerykański gigant będzie jedynym kupującym prąd z tej konkretnej instalacji. Na świecie Google podpisało już 60 takich umów, z czego teraz pierwszą w Polsce, właśnie z Grupą Polsat Plus. W ten sposób technologiczny potentat chce wspierać rozwój zielonej energii.

"Podsumowując: my budujemy i eksploatujemy elektrownię, Google kupuje prąd" - powiedział Andrzej Janiszewski. To, że Google już teraz podpisało umowę z Grupą Polsat Plus na ustalone ceny energii będzie ważne w negocjacjach z bankami pod kątem finansowania samej elektrowni. Za sprawą umowy ryzyko zmiany cen energii zostało zminimalizowane.

Marc Oman podkreślił, że Google zależy na "pokazaniu przedsiębiorstwom, że warto korzystać z zielonej energii". "Traktujemy to również jako nasz wkład w pomoc Polsce i Europie w przejściu na energię odnawialną" - dodał.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas