Parlament Europejski wyłącza ogrzewanie w swoich siedzibach

Parlament Europejski wyłączy ogrzewanie w swoich budynkach. Przez trzy dni w tygodniu pomieszczenia nie będą ogrzewane. Ponadto termostaty zostaną przystosowane do oszczędzania energii.

Siedziba Europarlamentu w Brukseli
Siedziba Europarlamentu w BrukseliFot. Gerard/REPORTEREast News

Niektóre kraje Unii Europejskiej, w tym Francja i Niemcy, wprowadziły własne środki oszczędzania energii. Próbują zapobiec niedoborom energii lub gazu w okresie zimowym.

Zimniej w europarlamencie

Parlament Europejski także postanowił dołożyć swoją cegiełkę do przeciwdziałania kryzysowi. Wyłączy ogrzewanie w  swoich siedzibach. Od czwartku wieczorem do poniedziałku rano oraz w okresy świąteczne, budynek nie będzie ogrzewany.

"Członkowie i personel zawsze mogą pracować w budynkach, ale w tych dniach temperatura w biurach będzie obniżona" - donosi PE.

Budynki w Brukseli i Strasburgu będą również ogrzewane do nie więcej niż 19 stopni Celsjusza i chłodzone do ok. 25. Oświetlenie zewnętrzne również będzie wyłączane na noc.

Zgodnie z szacunkami Parlamentu można spodziewać się w efekcie tych działań oszczędności rzędu nawet ponad 2 mln euro rocznie.

Ceny energii w Europie wzrosły w ostatnich miesiącach do rekordowych poziomów. Wiele sektorów gospodarki cierpi na gigantycznych podwyżkach cen za energię elektryczną. Cierpią na tym m.in. mniejsze i większe przedsiębiorstwa oraz sektor turystyki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas