"Nie ma usprawiedliwienia dla tych emisji". Przemysł paliw kopalnych nie ogranicza emisji metanu
Globalny przemysł paliw kopalnych, a w konsekwencji cały świat, ma problem z gigantycznymi emisjami metanu. Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega przed konsekwencjami dalszego uwalniania gazu do atmosfery.
Szacuje się, że w 2022 r. światowy przemysł energetyczny uwolnił do atmosfery około 135 mln ton metanu - silnego gazu cieplarnianego odpowiedzialnego za około 1/3 wzrostu globalnych temperatur od czasu rewolucji przemysłowej. Pomimo wiedzy na temat globalnego ocieplenia i jego wpływu, emisje metanu z najbardziej emisyjnych sektorów nieznacznie maleją.
Metan jako gaz cieplarniany
Ubiegłoroczne emisje metanu osiągnęły nieznacznie mniejszy poziom od rekordowych emisji tego gazu w 2019 r. "Pomimo wysokich cen energii i rosnącego popytu na gaz ziemny, który stanowił dodatkową zachętę do wychwytywania metanu, emisje były nadal wysokie" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE).
Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego, a wychwycone emisje mogą być sprzedawane jako paliwo.
Chociaż poczyniono pewne postępy, "emisje są nadal zbyt wysokie i nie spadają wystarczająco szybko, zwłaszcza że cięcia emisji metanu są jednymi z najtańszych możliwości ograniczenia globalnego ocieplenia już teraz" - powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.
Sektor energetyczny odpowiada za około 40 proc. wszystkich emisji metanu pochodzących z działalności człowieka. Przemysł ten generuje więcej emisji gazu cieplarnianego niż rolnictwo.
MAE podaje w najnowszym raporcie, że emisje metanu z ropy i gazu można zmniejszyć o 3/4 dzięki istniejącym technologiom i stosunkowo niedrogim inwestycjom. Wyniosłyby one mniej niż 3 proc. dochodu uzyskanego przez koncerny naftowe i gazowe na całym świecie w 2022 r.
"Firmy naftowe i gazowe powinny wydać część zeszłorocznych rekordowych zysków na ograniczenie zanieczyszczenia metanem" - powiedział Rob Jackson, naukowiec na Uniwersytecie Stanforda.
Najwięksi emitenci metanu
Ponad 150 krajów zobowiązało się do końca tej dekady ograniczyć globalne emisje metanu o co najmniej 30 proc. w porównaniu z poziomami z 2020 r. Główni emitenci, czyli Chiny i Rosja tego nie zrobili - informuje Reuters.
W raporcie MAE podano, że w 2022 r. satelity wykryły ponad 500 "superemisyjnych" zdarzeń - w tym wycieków metanu i wypadków, związanych z operacjami naftowymi i gazowymi.