Największe farmy fotowoltaiczne na świecie. Ich moc robi wrażenie

Odnawialne źródła energii to nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość energetyki. Produkcja prądu wytwarzana za pomocą słońca czy wiatru już teraz w wielu miejscach na świecie jest tańsza niż ze spalania paliw kopalnych. Ale oprócz korzyści energetycznych, niektóre z tego rodzaju instalacji robią też po prostu ogromne wrażenie wizualne swoim monumentalizmem. Oto wybrane największe farmy fotowoltaiczne (słoneczne) na świecie.

Chiny prześcignęły Indie w bitwie o największą farmę fotowoltaiczną na świecie. Numer jeden na Ziemi znajduje się w prowincji Qinghai w Chinach i ma moc ok. 2,8 GW
Chiny prześcignęły Indie w bitwie o największą farmę fotowoltaiczną na świecie. Numer jeden na Ziemi znajduje się w prowincji Qinghai w Chinach i ma moc ok. 2,8 GWQilai Shen/Panos Pictures / Panos Pictures / ForumAgencja FORUM

Jeśli mowa o odnawialnych źródłach energii, to przegląd inwestycji w tego rodzaju energetykę trzeba zdecydowanie zacząć od Chin. Państwo Środka jest kojarzone głównie jako największy emitent dwutlenku węgla na świecie, choć trzeba pamiętać, że emisje dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednego Chińczyka są nadal zdecydowanie niższe (7,4 tony) niż na jednego mieszkańca Stanów Zjednoczonych (14,24 t), czy... Polski (7,92 t). 

Chińskie inwestycje

Jednak Chiny to też największy na świecie inwestor w odnawialne źródła energii. Według raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska "Global Trends in Renewable Energy Investment 2019" państwo to było największym inwestorem w energię odnawialną w ciągu ostatniej dekady, wydając prawie 760 miliardów dolarów w latach 2010-2019, co stanowi ponad dwukrotność 356 miliardów dolarów zainwestowanych w tym samym czasie przez USA.

Na terenie właśnie tego kraju znajduje się pięć z największych dziesięciu farm fotowoltaicznych na świecie.

Farma fotowoltaiczna Longyangxia Dam Solar Park widziana z lotu ptakaDomena publicznaPUSTE

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Chinach jest Huanghe Hydropower Golmud Solar Park. Obecnie ma ona moc 2,8 GW, ale w przyszłości ma osiągać aż 16 GW. To tyle, co kilka elektrowni jądrowych.

Kolejna potężna elektrownia słoneczna w Chinach to farma Longyangxia Dam Solar Park o mocy 2400 MW. Pierwsza faza jej budowy zakończyła się w 2013, a kolejna w 2015 r. Później dodano jeszcze kolejne instalacje. Elektrownia słoneczna jest tam zintegrowana z elektrownią wodną. Park jest połączony z jedną z turbin hydroelektrycznych, która automatycznie reguluje moc, aby zrównoważyć zmienną produkcję energii słonecznej przed wysłaniem jej do sieci. 

Trzecia w Państwie Środka najpotężniejsza elektrownia słoneczna to instalacja na pustyni Tengger nazywana Tengger Desert Solar Park. Ma ona moc 1,51 GW, panele o powierzchni 43 kilometrów kwadratowych i może zasilać 600 tys. domostw.

Druga największa elektrownia słoneczna na świecie Bhadla Solar Park w IndiachSAJJAD HUSSAIN AFP

Indyjski srebrny medal

Druga najpotężniejsza elektrownia słoneczna na świecie znajduje się w innym kraju, który również jest jednym z większych emitentów i inwestorów w OZE jednocześnie - Indiach. Zdążyły one zainwestować już w zieloną energię już miliardy dolarów. Bhadla Solar Park to druga największa elektrownia słoneczna na świecie, której łączna moc wynosi aż 2700 MW. Instalacja zajmuje 5700 ha i znajduje się w Bhadla w stanie Radżastan. 

W Indiach znajduje się też czwarta największa na świecie elektrownia solarna Pavagada Solar Park o mocy 2050 MW. Jest ona umiejscowiona w Pavagada taluk w stanie Karnataka i zajmuje obszar 5300 ha. Całkowity koszt projektu tej elektrowni wyniósł 2,1 mld dolarów.Do listy pięciu elektrowni słonecznych o największej mocy zalicza się jeszcze egipska farma fotowoltaiczna Benban Solar Park o mocy 1650 MW. Znajduje się ona około 650 km na południe od Kairu i zajmuje obszar 3720 ha.

Największe farmy słoneczne w Polsce

Do niedawna największą farmą fotowoltaiczną w Polsce była instalacja w Brudzewie, zbudowana w 180 dni na terenie po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego przez konsorcjum firm eSoleo i PAK Serwis. Składa się ona z 155 tys. modułów o łącznej mocy 70 MW, której przeznaczeniem jest posłużyć do produkcji zielonego wodoru. To jednak tylko początek tej inwestycji, ponieważ jest ona już teraz rozbudowywana.

Farma fotowoltaiczna w BrudzewieEsoleomateriały prasowe

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest instalacja w Zwartowie o mocy 204 MW. Powstała na powierzchni 300 hektarów, a generowany przez nią prąd może zasilać nawet ponad 150 tys. gospodarstw domowych.

Opłacalność inwestowania w panele słoneczne bardzo się zmieniaMarketNews24MarketNews24
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas