Mads Nipper, CEO Ørsted: Bałtycki wiatr jest ogromnym skarbem

Firma Ørsted według rankingu TIME100 jest jedną z najbardziej wpływowych na świecie, jest liderem na rynku odnawialnych źródeł energii, a w indeksie Corporate Knights jest na szczycie listy najbardziej zrównoważonych światowych korporacji. Przedsiębiorstwo wspólnie z ZE PAK planuje budowę 1500 turbin wiatrowych na Bałtyku. O firmie, jej planach na przyszłość i ogromnym skarbie, którym jest Bałtyk z CEO Ørsted Madsem Nipperem rozmawia Dominika Tarczyńska.

article cover
Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Mads Nipper, CEO Ørsted: Bałtycki wiatr jest ogromnym skarbemPolsat News

ZE PAK i Ørsted podpisały jeszcze na początku marca umowę i wspólnie wystąpią o pozwolenia lokalizacyjne na budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Utworzenie konsorcjum z 50-proc. udziałem każdej z firm oficjalnie rozpoczęło drogę do pozwoleń w ramach drugiej fazy rozwoju rynku, gdzie polski rząd rozdzieli 11 lokalizacji o łącznej mocy ok. 11 GW. Otrzymanie pozwolenia pozwoli ubiegać się o udział w aukcjach offshore w latach 2025 i 2027.

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

- Nasze zadanie jako firmy polega na zastanowieniu się, w jaki sposób możemy podzielić się naszym doświadczeniem. Jesteśmy światowym liderem. W ciągu 30 lat działalności zainstalowaliśmy już ponad 1500 turbin wiatrowych na morzu - mówi Mads Nipper, CEO Ørsted.

- Widzimy także, że polski rząd odważnie wskazuje energetykę wiatrową jako źródło zielonej energii. Polska to rynek, który jest blisko Danii, z potężnymi zasobami wiatru na Bałtyku, a także rynek, który stawia na lokalny łańcuch dostaw i sprawiedliwą transformację. Bałtycki wiatr jest ogromnym skarbem, który można wykorzystać do celów zazielenienia gospodarki - dodaje.

Zainteresowane podmioty złożyły także wniosek o koncentrację do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. ZE PAK i Ørsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim.

ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić węglowe moce zeroemisyjną energią do 2030 r. Inwestycjom ma towarzyszyć fundusz transformacji dla Wielkopolski Wschodniej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas