Jest decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej PGE PAK Energia Jądrowa

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Budowa elektrowni jądrowej w regionie konińskim coraz bliżej. PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą, która umożliwia rozpoczęcie prac. Nowa elektrownia ma pokryć ok.12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Elektrownia powstanie w 2035 r. w regionie Pątnów-Konin w Wielkopolsce
Elektrownia powstanie w 2035 r. w regionie Pątnów-Konin w Wielkopolsce Mateusz GrochockiEast News

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w spr. budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Tym samym PGE PAK Energia Jądrowa może rozpocząć inwestycję, która ma pełnić znaczącą funkcję w transformacji energetycznej Polski.

Piotr Woźny (prezes zarządu ZE PAK) mówi, że inwestycja w energetykę jądrową jest niezwykle ważna z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Prezes ZE PAK podkreśla, że Polska potrzebuje nie tylko inwestycji w źródła odnawialne, ale i w energetykę jądrową.

"Słońce nie zawsze świeci, a wiatr nie zawsze wieje. Potrzebujemy stabilnego źródła energii, jakim są elektrownie jądrowe" - dodał prezes zarządu ZE PAK w programie "Czysta Polska" w Polsat News.

PGE PAK energia jądrowa, jest decyzjaINTERIA.PL

Decyzja w spr. budowy elektrowni jądrowej

Decyzja zasadnicza oznacza, że PGE PAK Energia Jądrowa może przejść do kolejnych etapów realizacji projektu. Będzie to m.in. wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych, czy przygotowanie studium wykonalności projektu. Omawiane będą też kwestie finansowania projektu.

Elektrownia ma zostać wyposażona w bezpieczną technologię APR1400, a dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW mają dostarczyć rocznie 22 TWh energii. Pokrywa to obecnie ok. 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Tania i stabilna energia w Polsce

“Mam nadzieję, że dalszej realizacji tego projektu nic ani nie wstrzyma, ani nie uniemożliwi” -  powiedział Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że uzyskana decyzja jest znacząca dla dalszych planów budowy elektrowni. Powiedział też, kiedy może zostać uruchomiona.

“Uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny. Elektrownia zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami OZE bezpieczeństwo i niezależność energetyczną" - mówi Wojciech Dąbrowski.

Główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa Zygmunt Solorz dodaje, że inwestycja Konin/Pątnów to szansa dla Polaków na stabilne i tanie źródło energii.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa.