Elektrownia jądrowa na Pomorzu o krok bliżej. Jest komplet dokumentów

Polska zbliża się do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Postępowanie dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MW. Chodzi o tzw. wariant 1, czyli lokalizację Lubiatowo-Kopalino, w podwariancie technicznym 1A.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu coraz bliżej 

W trakcie postępowania zgromadzono: 

Reklama

  • raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, sporządzony przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, wraz z żądanymi uzupełnieniami; 
  • stanowiska organów - uzgodnienia Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i Dyrektora RZGW w Gdańsku, oraz opinie Państwowego Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Ministra Klimatu i Środowiska, Państwowej Agencji Atomistyki;
  • wnioski i uwagi zgłoszone w konsultacjach transgranicznych projektu, a także w konsultacjach publicznych, które trwały od 20 lipca do 18 sierpnia.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r. 

Zobacz także: Nie jedna, a trzy polskie elektrownie atomowe. Gdzie i kiedy powstaną?

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energia jądrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy