Czy warto inwestować w elektrownie wiatrowe?

Rosnące ceny energii oraz dążenie do coraz efektywniejszej redukcji emisji gazów cieplarnianych sprawiają, że z roku na rok zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rośnie. Jednym z najpopularniejszych źródeł produkcji energii na dużą skalę są elektrownie wykorzystujące siłę wiatru. Czy warto inwestować w elektrownie wiatrowe?

Niezależność energetyczna to cel europejskich krajów. OZE w tym pomaga
Niezależność energetyczna to cel europejskich krajów. OZE w tym pomagaGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Morskie farmy wiatrowe produkują ok. 2 razy więcej energii niż panele fotowoltaiczne
Morskie farmy wiatrowe produkują ok. 2 razy więcej energii niż panele fotowoltaiczneGetty Images

Czym różni się elektrownia wiatrowa od tradycyjnej?

Tradycyjne i nadal najbardziej powszechne elektrownie w Polsce to te, które do produkcji energii wykorzystują węgiel. Czym różni się elektrownia wiatrowa od tradycyjnej? W elektrowniach wiatrowych do generowania energii służą turbiny wiatrowe działające dzięki ruchom powietrza. Podmuchy wiatru sprawiają, że łopaty wirnika poruszają się, a energia kinetyczna wiatru jest przekształcana w energię mechaniczną. Ta trafia do generatora, który zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Energia odnawialna nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i nie pogłębia poważnego kryzysu klimatycznego.

Jak zainwestować w elektrownie wiatrowe?

Inwestycja w elektrownie wiatrowe może być opłacalna zarówno dla firm, które chcą uniezależnić się od wahań w dostawach energii lub budować wizerunek ekologicznej marki, jak i dla osób prywatnych. Czerpanie zysków z inwestycji w elektrownię wiatrową może odbywać się na wiele sposobów, ale najpopularniejsze z nich to wykupienie udziałów w spółce działającej w energetyce wiatrowej, wydzierżawienie miejsca pod elektrownię wiatrową lub inwestycja w budowę przydomowych turbin.

Udziały w spółce działającej w biznesie OZE

Czy warto inwestować w elektrownie wiatrowe? Niemal pewne jest to, że zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych będzie cały czas rosnąć. Rosną ceny praw do emisji CO2 oraz ceny węgla kamiennego, z którego pozyskiwana jest większość energii elektrycznej w Polsce. Wszystko to przekłada się na coraz droższą energię pochodzącą z tradycyjnych źródeł.

Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zainwestowanie swoich środków w OZE i zostanie wspólnikiem elektrowni wiatrowej. W takich modelach inwestor nabywa udziały w spółce i zostaje pośrednio współwłaścicielem jej majątku. Oznacza to, że jego zyski mogą rosnąć wraz ze wzrostem rentowności spółki, np. w momencie kolejnych podwyżek cen energii. Inwestycje w energię wiatrową są dość stabilne, nie wymagają ciągłego monitorowania i dają długoterminową perspektywę wzrostu zysków.

Dzierżawa gruntu rolnego pod instalację wiatrową

Kolejnym sposobem na czerpanie bezpośrednich zysków z elektrowni wiatrowych jest dzierżawa ziemi pod ustawienie turbin. Ile płacą za wiatrak ustawiony w polu? Właściciel gruntów może zarobić 35-60 tys. zł rocznie od 1 ha przeznaczonego na budowę jednej lub kilku instalacji wiatrowych. Czasami jest to kwota stała, a czasami inwestorzy proponują właścicielom np. przekazywanie kilku procent wartości energii, którą wyprodukuje turbina. W takich przypadkach warto dowiedzieć się, czy na dzierżawionym polu na pewno staną nowoczesne i wydajne turbiny, które przyniosą wymierny zysk.

Na zysk z elektrowni wiatrowych mogą liczyć często również właściciele działek rolnych przylegających do gruntu właściciela, który zdecydował się wydzierżawić swoją ziemię. Ile można zarobić na turbinie wiatrowej, będąc w jej bezpośrednim sąsiedztwie? Właściciele gruntów, nad które sięga fragment skrzydła turbiny stojącej na działce obok, mogą liczyć na zysk ok. 14-16 tys. zł rocznie.

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Choć własna elektrownia przydomowa kojarzy się głównie z panelami fotowoltaicznymi, to w niektórych przypadkach montaż elektrowni wiatrowej może być lepszym pomysłem. Elektrownię wiatrową na własny użytek można zbudować bez onieczności uzyskania pozwoleń środowiskowych, jeśli konstrukcja nie będzie wyższa niż 30 m.


Turbina wiatrowa pozwala na uzyskanie nawet do 2-3 razy więcej energii niż fotowoltaika. Warto jednak pamiętać o tym, że taka elektrownia działa tylko wtedy, gdy wieje - będzie więc opłacana w tych rejonach Polski, w których silny wiatr występuje często i długotrwale. Właśnie dlatego przydomowe turbiny wiatrowe najczęściej można spotkać na północy Polski, w bliskim sąsiedztwie morza.

Bezkrwawe łowy Włodzimierza PuchalskiegoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas