Będą recyklingować fotowoltaikę. To pierwszy taki zakład w Polsce

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych - poinformowano w czwartek podczas targów Ekotech w Kielcach. Za inwestycje odpowiada spółka 2loop Tech, która opracowała technologię odzyskiwania z paneli m.in. miedzi, krzemu, czy srebra.

Panele fotowoltaiczne można poddawać recyklingowi. W Łodzi wkrótce otwarty zostanie pierwszy w Polsce zakład, który umożliwia recykling fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne można poddawać recyklingowi. W Łodzi wkrótce otwarty zostanie pierwszy w Polsce zakład, który umożliwia recykling fotowoltaiki123RF/PICSEL

Prezes spółki technologicznej 2loop Tech dr Maciej Tora poinformował, że za miesiąc w Łodzi zostanie otwarty zakład umożliwiająca niemal 100-procentowy recykling paneli fotowoltaicznych.

Recykling fotowoltaiki w Polsce. Pierwszy zakład powstał w Łodzi

"Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło, wykorzystując energię" - podkreślał Tora.

Technologię odzyskiwania surowców z paneli PV spółka 2loopTech stworzyła we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Łódzki zakład ma przetwarzać 40 ton paneli fotowoltaicznych miesięcznie, około 100 tys. sztuk rocznie.

W 2019 r. moc zainstalowanych instalacji PV w całym kraju wynosiła niecałe dwie gigawatogodziny. W 2023 r. to już było ponad 14 gigawatogodzin.

Eksperci: Ministerstwo powinno dopłacać do recyklingu fotowoltaiki

"Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęłyby więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 proc." - powiedział dr Maciej Tora podczas debaty zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

"Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno już teraz tworzyć osobny fundusz, z którego wypłacałoby dopłaty do recyklowania baterii, czy paneli fotowoltaicznych" - ocenił Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku.6

Ekrany akustyczne z łopat. Polski pomysł na recykling turbin wiatrowychPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas