Sosnowiec testuje polski autobus na wodór. "Jestem pod wielkim wrażeniem"

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Od wtorku, 20 lutego trwają w Sosnowcu testy autobusu wodorowego NesoBus. W środę prezydent miasta Arkadiusz Chęciński zaprezentował nowy pojazd na konferencji prasowej. Wcześniej autobus na wodór produkowany w Świdniku był testowany już m.in. w Warszawie i Trójmieście. "Jestem pod wielkim wrażeniem tej technologii" - pisze w mediach społecznościowych jeden z kierowców PKM Sosnowiec, który będzie miał okazję jeździć NesoBusem.

NesoBus będzie jeździć w Sosnowcu. W środę podczas konferencji prasowej pojazd zaprezentował prezydent miasta
NesoBus będzie jeździć w Sosnowcu. W środę podczas konferencji prasowej pojazd zaprezentował prezydent miastaINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

NesoBus, czyli pierwszy polski autobus wodorowy, został oficjalnie zaprezentowany w 2022 r. Autobus wytwarza energię elektryczną, pobierając tlen z powietrza i łącząc go z wodorem ze zbiorników przy użyciu ogniwa paliwowego. Jego nazwa - NesoBus - to skrót od "Nie emituje spalin, oczyszcza (powietrze)".

Co wyróżnia polski autobus na wodór?

Polski autobus wodorowy testowały już Gdańsk, Wrocław, Konin, Lublin, Gdynia, Szczecin, czy Częstochowa. Redakcja Zielonej Interii miała okazję przetestować pojazd podczas jazdy po Warszawie.

Pasażerowie autobusu na wodór produkowanego w Świdniku zachwalali przede wszystkim jego nowoczesny wygląd i komfort jazdy. Osoby, które już miały okazję się nim przejechać doceniają także fakt, że pojazd jest polskiej produkcji.

Teraz polski NesoBus będzie przez tydzień jeździł po Sosnowcu. Poinformował o tym podczas konferencji w środę, 21 lutego prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Pojazd będzie testowany przez tydzień - od 20 do 27 lutego.

"Bardzo czekam na wyniki i raport przygotowany przez PKM Sosnowiec. Co najważniejsze, to zeroemisyjny pojazd, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze" - podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Dwunastometrowy autobus może zabrać na pokład do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. "Lubimy sprawdzać nowe rozwiązania. Mamy już kilkadziesiąt autobusów elektrycznych, typu plug-in czy hybryd. Teraz czas sprawdzić możliwości autobusu napędzanego wodorem" - wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

Robert Kazimirski, kierowca w PKM Sosnowiec, będzie jeździć nowym autobusem. "Jestem pod wielkim wrażeniem tej technologii" - przyznaje. "To bardzo komfortowy autobus, który łatwo się prowadzi. Można go porównać do klasycznego autobusu elektrycznego".

Gdzie można spotkać autobus wodorowy w Sosnowcu?

W tygodniu autobus wodorowy będzie jeździł po Sosnowcu na liniach 813 i 84. Z kolei w weekendy będzie można go spotkać na trasie linii 160S.

Niedaleki Rybnik już kupił 20 sztuk NesoBusów, które zrobiły już ponad 300 tys. km. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia również zna NesoBusa. W Katowicach woził on Polskich Siatkarzy, którzy zdobyli wicemistrzostwo świata.

"NesoBus jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców miast, likwiduje emisję trujących substancji - poza CO2 to przede wszystkim tlenki azotu czy pyły, w szczególności drobne pyły PM2,5" - mówi Maciej Nietopiel, prezes NesoBus, wiceprezes zarządu w ZE PAK SA.

Polski autobus wodorowy NesoBus na testach w SosnowcuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas