Lotnisko w Amsterdamie ograniczy loty. Aktywiści o to walczyli

Amsterdam-Schiphol to obecnie jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Obiekt będzie musiał ograniczyć liczbę międzynarodowych lotów, aby sprostać wymogom klimatycznym.

Aktywiści protestują na lotnisku Schiphol
Aktywiści protestują na lotnisku Schiphol Ana Fernandez/SOPA Images/LightRocketGetty Images

Lotnictwo odpowiada za średnio około 3 proc. emisji gazów cieplarnianych. W mniejszych krajach, w których panuje wzmożony ruch lotniczy, mogą być wyższe. Lotnictwo, jak i inne sektory transportu, dążą do zmniejszania śladu węglowego i stopniowego osiągania neutralności klimatycznej.

Wzrost zainteresowania lotami

Przyjęty przez Unię Europejską pakiet "Fit for 55" obejmuje również lotnictwo. Według ustaleń do 2030 r. unijne emisje gazów cieplarnianych mają zmniejszyć się o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej Holandii wyznacza w związku z tym nowe normy, które mają obowiązywać krajowe lotniska.

“Władze lotniska Schiphol uważają, że nowe rozporządzenie dotyczące ruchu na lotniskach i wprowadzające surowe ograniczenia środowiskowe, chroniące mieszkańców i środowisko, powinno zostać wdrożone tak szybko, jak to możliwe" - czytamy na oficjalnej stronie lotniska. 

Holenderski rząd podał, że proces zmniejszania liczby lotów odbędzie się stopniowo. Finalnie Schiphol zmniejszy liczbę lotów międzynarodowych z 500 tys. do 460 tys.

“Jest dla nas jasne, że ludzie uwielbiają podróżować, ale jesteśmy również świadomi tego, że zrównoważony rozwój, zdrowie i dobre samopoczucie są słusznie postrzegane jako coraz ważniejsze. Świat się zmienia, a lotnictwo musi zmieniać się wraz z nim" - dodaje w oświadczeniu Royal Schiphol Group . 

Tylko w lutym lotnisko Amsterdam-Schiphol obsłużyło ok. 3,8 mln pasażerów.

Polskie ptaki kontra zmiana klimatuStowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas