Dofinansowanie na rowery elektryczne. Będzie można dostać nawet 9 tys. zł

Dopłatę w wysokości od 5 do 9 tys. zł na zakup roweru elektrycznego zakłada nowy program, który szykuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego budżet ma wynieść aż 300 mln zł. Wkrótce zaczną się konsultacje społeczne.

W Polsce prawdopodobnie już wkrótce będzie można dostać dofinansowanie na rower elektryczny. Wyniesie ono maksymalnie 5 tys. zł (jeśli kupujemy rower za co najmniej dwa razy tyle) lub do 9 tys. zł (jeśli kupujemy rower typu cargo)
W Polsce prawdopodobnie już wkrótce będzie można dostać dofinansowanie na rower elektryczny. Wyniesie ono maksymalnie 5 tys. zł (jeśli kupujemy rower za co najmniej dwa razy tyle) lub do 9 tys. zł (jeśli kupujemy rower typu cargo)123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Dopłaty na rower elektryczny. Ruszają konsultacje

Krótko, bo zaledwie do 18 lipca potrwają konsultacje społeczne programu "Mój rower elektryczny". NFOŚiGW przeznaczyło na niego 300 mln zł z budżetu Funduszu Modernizacyjnego. Dzięki programowi będzie można dostać 5 tys. zł na zakup roweru elektrycznego lub 9 tys. zł na rower elektryczny typu cargo.

Kto będzie mógł dostać dofinansowanie na rower elektryczny?

Pieniądze będzie można dostać wyłącznie na nowe rowery lub wózki rowerowe. Dofinansowanie będą mogli dostać zarówno zwykli obywatele, jak i samorządy oraz przedsiębiorcy, np. firmy kurierskie, które coraz częściej wykorzystują rowery typu cargo.

Rząd ma nadzieję, że z programu skorzystają nie tylko osoby fizyczne ale też firmy zajmujące się transportem towarów, usługami kurierskimi i pocztowymi, czy wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

"Program ma więc dać alternatywę dla dotychczasowych, często wysokoemisyjnych środków transportu. Pozwoli to na przykład lokalnym firmom kurierskim czy jednostkom samorządu terytorialnego zamienić auta służbowe na bezemisyjne rowery elektryczne" - argumentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Rowery cargo są coraz popularniejsze m.in. wśród firm kurierskich i przewozowych
Rowery cargo są coraz popularniejsze m.in. wśród firm kurierskich i przewozowychmateriały promocyjne

Ile pieniędzy można dostać na rower elektryczny? Jest haczyk

Zakładane w programie kwoty dopłat - czyli do 5 lub 9 tys. zł - będzie można otrzymać pod warunkiem, że będą one stanowić maksymalnie 50 proc. całego kosztu zakupionego roweru.

Jeżeli zatem zdecydujemy się na jednoślad elektryczny kosztujący w sumie 8 tys. zł - otrzymamy już tylko 4 tys. zł dofinansowania. Podobna zasada dotyczy rowerów cargo.

Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić rower elektryczny za 15 czy nawet 20 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że wtedy również zostanie nam zwrócone maksymalnie 5 tys. zł (lub 9 tys. zł w przypadku roweru elektrycznego cargo).

Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte pojazdy wyposażone w akumulator litowo-jonowy lub podobny o pojemności co najmniej 10Ah, wyprodukowane przez producentów pochodzących z krajów UE. To oznacza, że np. na chińskie rowery pieniędzy nie dostaniemy.

Wsparcie zostanie wypłacone w formie refundacji po zakupie pojazdu. Trzeba będzie więc najpierw wyłożyć całą kwotę, a potem dostaniemy zwrot. Dopłaty nie obejmą elektrycznych rowerów zakupionych w ramach leasingu

Będą pieniądze na rowery elektryczne. A co ze zwykłymi jednośladami?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}