Belgia opodatkuje prywatne odrzutowce i krótkie loty

Rząd Belgii ma nałożyć nowe podatki na starsze, bardziej hałaśliwe samoloty oraz prywatne odrzutowce i loty na krótkie odległości. Jak argumentują belgijscy politycy, ma być to narzędzie w walce z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza.

 Już teraz samoloty korzystające z lotniska w Brukseli muszą płacić podatek uzależniony od poziomu emitowanego hałasu podczas startu i lądowania. Małe samoloty, takie jak prywatne odrzutowce, były dotąd wyłączone z konieczności wnoszenia takich opłat.

Belgia chce podatku od lotów samolotem

Nowa propozycja, która ma wejść w życie 1 kwietnia 2023 r., zakłada jednak, że podatki będą uzależnione nie tylko od hałasu, ale także zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych oraz trasy lotu.

Więcej zapłacą przewoźnicy i osoby, które będą odbywać loty na odległość krótszą niż 500 kilometrów. Podobne rozwiązanie szykowane jest we Francji, która chce zakazać krajowych lotów samolotami na wybranych trasach między dużymi miastami.

Reklama

"Zanieczyszczenie hałasem, którego doświadczają mieszkańcy w pobliżu lotniska w Brukseli, bez względu na to, czy mieszkają we Flandrii, Brukseli, czy Walonii, nie może pozostać na tym samym poziomie" - mówi Georges Gilkinet, wicepremier i minister transportu Belgii.

Belgowie idą śladami Francuzów

Według European Business Aviation Association loty w celach biznesowych stanowią 12 proc. całego ruchu lotniczego w Belgii. Unia Europejska nie stworzyła jeszcze regulacji opodatkowujących latanie samolotem ze względu na emisje gazów cieplarnianych, ale współpracuje pod tym kątem z Francją, która chce ograniczyć krajowe loty.

Reuters / Forum
Dowiedz się więcej na temat: Belgia | loty | emisje CO2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama