Skóra z grzybów została wykorzystana do produkcji luksusowych torebek

Materiał wytworzony w bioreaktorze jest sprzedawany jako przyjazna dla zwierząt alternatywa dla skóry, która ma również na celu ratowanie planety. Wykorzystał ją już Hermès do produkcji swojej flagowej torebki "Victoria".

Przemysł biotechnologiczny rozszerza się na przemysł mody, a inwestorzy wspierają substytuty skóry wykonane z grzybów, komórek zwierzęcych lub rekombinowanego kolagenu produkowanego w drożdżach.

Skóry bydlęce i obecne fałszywe alternatywy, tzw. "eko-skóry" zrobione z paliw kopalnych są toksyczne i szkodliwe dla środowiska. Wiadomo o tym już od dawna, dlatego wiele start-upów zajęło się produkcją prawdziwie ekologicznej skóry.

Skóry naprawdę eko

Przedsiębiorcy biotechnologiczni wchodzą do biznesu substytutów skóry z wieloma bardzo kreatywnymi pomysłami i podejściami biotechnologicznymi. Jedna z technik polega na hodowaniu grzybów na podłożu z odzysku (wykorzystuje się na przykład odpady rolnicze, kolby kukurydzy, hurdy konopne, odpady masy papierniczej, łuski ryżu lub trociny) w ściśle kontrolowanych warunkach środowiskowych, aby gotowy produkt naśladował skórę.

Reklama

Inna technologia polega na hodowli komórek ssaków, tworząc arkusze skóropodobne. Jeszcze inny start-up genetycznie modyfikuje mikroby do produkcji kolagenów, które są następnie przekształcane we włókna tekstylne.

Wiele materiałów pochodzenia biologicznego ma takie same właściwości i estetykę jak skóra, dzięki czemu projektanci mogą zastąpić je skórą zwierzęcą.

Skóra z grzyba

MycoWorks hoduje grzyb z gatunku G. lucidum na tacach trocin wielkości połowy skóry bydlęcej. Naukowcy nakłaniają grzyb do wzrostu i rozgałęziania się w nitkowate struktury zwane strzępkami (zbiorczo nazywane grzybnią) za pomocą zastrzeżonych sztuczek, które obejmują kontrolowanie temperatury, wilgotności, poziomu dwutlenku węgla i innych aspektów środowiska grzyba. Grzyb kolonizuje tace, w wyniku czego powstaje materiał, który dzięki nieujawnionej zastrzeżonej procedurze wygląda i jest w dotyku jak skóra.

MycoWorks ogłosił w 2021, że nawiązał współpracę z Hermès, czołowym producentem galanterii skórzanej, aby dostarczyć materiał do luksusowej torebki o nazwie Victoria, która niedawno trafiła na półki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: torebka z grzybów | skóra z grzybów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy