Jakie grzyby możesz wyhodować w domu?

Grzyby to organizmy wszędobylskie. Lekkie zarodniki unoszą się w powietrzu i trafiają do aerosfery. Choć stykamy się z grzybami na każdym kroku, często nie wiemy, jak zabrać się za własną hodowlę grzybów w domu. Sami też możemy stworzyć grzybową rodzinę.

Własna hodowla grzybów to krok bliżej do świata natury
Własna hodowla grzybów to krok bliżej do świata naturyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Shiitake

Shiitake, czyli twardnik japoński to grzyb występujący w Azji Wschodniej, zwłaszcza w Chinach, Japonii i na Półwyspie Indochińskim. Shiitake to grzyby o wyjątkowym aromacie i smaku. Cenione są w azjatyckiej kuchni nie tylko za walory smakowe, ale i za prozdrowotne właściwości. W medycynie chińskiej opisuje się ich dobroczynny wpływ na przeziębienia, choroby, serca, wysokie ciśnienie i obniżoną odporność.

Shiitake są w Polsce dostępne głównie w postaci ususzonych grzybów, zwłaszcza w całości. Miękną po kilku minutach po namoczeniu. Można dodać je do bulionów i dań w stylu azjatyckim. Nadają potrawom smaku umami.

Jak wygląda hodowla shiitake?

Grzyby lubią wilgoć i ciemność. W domu hoduje się je na ściętych pniach, a nawet na trocinach. W internecie można kupić grzybnie, kołki zaszczepione grzybnią albo gotowe zestawy do hodowli grzybów. W przypadku hodowli na pniach konieczne jest wywiercenie otworów i umieszczenie w nich grzybni.

Boczniaki

Boczniaki to grzyby cenione zwłaszcza w kuchni roślinnej ze względu na mięsistą teksturę. Można z nich przyrządzać zupy, przygotować burgery, zapiekanki i wiele innych dań. Do hodowli boczniaków będzie potrzebna grzybnia. Podłoże musi być wilgotne. W sieci można kupić gotowe zestawy do uprawy grzybów. Można skorzystać z tzw. kostek, które owija się lub od początku są owinięte folią. Grzyby wyrastają w miejscach, w których zrobiliśmy otwór.

Boczniaki można wyhodować też z grzybów kupionych w sklepie. Ponieważ grzyby puszczają zarodniki, można je po prostu rozmnożyć. Takie grzyby należy zmielić w blenderze. Masę mieszamy z umytą (mokrą) słomą i wkładamy do pojemnika z uprzednio wywierconymi małymi otworami. W każdej hodowli grzybów istotne jest utrzymanie wilgoci, dlatego i w tym wypadku, wiaderko owija się folią i czeka na efekty.

Boczniak ostrygowaty
Boczniak ostrygowatyEast News

Pieczarki

Pieczarki to chyba najpopularniejsze grzyby w Europie, a zwłaszcza w Polsce, w której hoduje się je w ogromnej ilości. Podobnie, jak w przypadku shiitake i boczniaków, do domowej hodowli potrzebna będzie grzybnia mikoryzowa, podłoże, pokrywa np. torfowa oraz naczynie, w którym będą rosły grzyby. W przypadku hodowli pieczarek sprawa jest prosta: na grzybnię zasypaną warstwa okrywową, kładziemy ręcznik papierowy, który codziennie zraszamy wodą. Przez cały okres uprawy delikatnie podlewamy "pieczarkowy ogródek" i dbamy o to, aby usuwać z niego martwe grzyby. Gotowe zestawy mikroyzy można kupić w internecie. Dzięki grzybni mikoryzowej możemy wyhodować także kurki, a nawet borowiki.

Hodowla pieczarek jest prostsza niż hodowla boczniaków
Hodowla pieczarek jest prostsza niż hodowla boczniakówEast News

Drożdże piwne

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Nie byłoby bez nich chlebów, bułek, ciast, pizzy, piwa i innych przysmaków. Drożdże piekarskie można wyhodować w domu samemu.

Drożdże piekarskie to jednokomórkowe mikroorganizmy rozmnażające się przez poączkowanie. Proces fermentacji tlenowej jest korzystny dla rozmnażania drożdży i przyspiesza go. Aby przygotować drożdże samemu potrzebna jest pożywka. Przygotowanie drożdży piwnych jest proste: potrzebne będzie 150 ml piwa, 1,5 łyżeckzi cukru i 1,5 łyżki mąki. Mieszamy składniki i przykrywamy oddychającą ściereczką lub gazą. Odstawiamy mieszankę na 12 godzin i czekamy na efekt. Ciepło przyspiesza rozwój drożdży.

Komórki drożdży piwnych pod mikroskopem
Komórki drożdży piwnych pod mikroskopemEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas