Jak działa łapacz deszczówki? Prosty sposób na zbieranie wody z rynny
Zbiornik na deszczówkę to ukłon w stronę proekologicznej mody, jednak dziś warto go zamontować przede wszystkim w trosce o zawartość portfela. W gospodarstwach, które gromadzą deszczówkę, rachunki za wodę mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Wiadomo, że warto gromadzić wody opadowe, ale jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Wyjaśniamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań, uwzględniając również to, jak działa łapacz deszczówki.
Zbiornik na deszczówkę jest przydatny zwłaszcza latem i to nie tylko dlatego, że intensywnego podlewania potrzebują teraz rośliny w ogrodzie. Wodę opadową można wykorzystać na wiele sposobów m.in. do mycia samochodu, spłukiwania toalety czy domowych porządków, zmniejszając tym samym rachunki za wodę.
Przy naszym położeniu geograficznym, wpływającym na niekorzystne warunki hydrologiczne, magazynowanie wody deszczowej jest niejako koniecznością. W Polsce współczynnik dostępności wody na rok na mieszkańca średnio wynosi zaledwie 1600 m3, podczas gdy średnia europejska pod względem zasobów wodnych to około 4500 m3.
Statystyki nie napawają optymizmem, a w okresach suszy są jeszcze mniej korzystne, dlatego w trosce o własny spokój warto zastanowić się, jak odzyskać wodę z rynny.
Nie każdy wie, jakie są opcje odprowadzania wody deszczowej, dlatego wyjaśniamy, jak zbierać deszczówkę, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie danego gospodarstwa.
Wyjaśniamy również w skrócie, jak wykonać instalacje do zbierania deszczówki, w zależności od wybranej opcji.
Jak zbierać deszczówkę w zależności od potrzeb?
Na rynku można zakupić dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę, które są jednak dostępne w różnych pojemnościach tak, aby odpowiedzieć na potrzeby osób magazynujących wodę opadową. Wybór zależy również od miejsca dostępnego na działce.
- Naziemny zbiornik na deszczówkę
Montuje się go bezpośrednio przy budynku, gdyż na celu gromadzić wodę wypływającą z rur spustowych. Naziemny zbiornik na deszczówkę powinien być wykonany z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Nie może też przepuszczać światła, ponieważ to mogłoby doprowadzić do rozwoju bakterii i glonów.
Taki rodzaj zbiorników na deszczówkę najczęściej produkowany jest z tworzyw sztucznych, ale na rynku są również dostępne naziemne zbiorniki na deszczówkę z metalu, drewna czy terakoty w różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, dzięki czemu stanowią też one ozdobę ogrodu. Naziemne zbiorniki na deszczówkę mogą mieć pojemność od 300 do 2000 litrów.
Chcąc zainwestować w ten rodzaj zbiornika na deszczówkę, trzeba jednak pamiętać, że, gdy temperatura na zewnątrz zacznie zbliżać się do zera, woda przy ściankach może zacząć zamarzać. Lód może zaś rozpychać pojemnik, doprowadzając do jego zniszczenia.
- Podziemny zbiornik na deszczówkę
Ten problem znika przy podziemnych zbiornikach na deszczówkę, które nie tylko skutecznie zbierają wodę opadową, ale nierzadko nawadniają również grunt. Warto je zamontować, jeśli nie mamy dość miejsca na posesji, aby pobierać deszczówkę ze zbiornika naziemnego lub zależy nam na gromadzeniu większej ilości wody deszczowej.
Pojemność podziemnego zbiornika na deszczówkę może wynosić od 1000 do nawet 5000 litrów, w przypadku zbiorników modułowych. Do zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim brak widoczności oraz to, że można doprowadzać do niego wodę opadową ze wszystkich rynien.
Co prawda, takie instalacje są dość drogie, jednak jest to opłacalna inwestycja. Podziemne zbiorniki na deszczówkę najczęściej tworzy się z materiałów takich jak: żelbet, polietylen, żywica, poliester lub polipropylen.
Czy wodę z rynien można odprowadzić? Można, a nawet trzeba!
System odprowadzenia wody deszczowej to element, który obowiązkowo musi zostać uwzględniony podczas projektowania przestrzeni wokół domu.
Kwestia odwodnienia terenu jest regulowana prawnie. O odprowadzanie wody opadowej musi zadbać właściciel nieruchomości. Przynosi to zresztą ogromne korzyści dla konstrukcji budynku. Gdyby nie został wykonany system odprowadzania deszczówki, zalegająca woda spływająca z rynien, mogłaby bowiem doprowadzić do podmakania fundamentów.
Niektórzy decydują się na montaż rury łączącą system rynien z kanalizacją deszczową. Jest to bezproblemowe rozwiązanie. W dodatku bardzo praktyczne, ponieważ system odwodnienia jest ukryty pod powierzchnią ziemi. Efektywnie odprowadzać deszczówkę można jednak również, wykorzystując do tego celu zbiornik na wodę opadową.
Jakie rury do odprowadzania deszczówki z rynny? Wymiary i materiał
Skuteczne odprowadzanie deszczówki nie będzie możliwe bez odpowiednich rur. Każde niedociągnięcie w systemie może później doprowadzić do komplikacji wymagających drogich przeróbek.
Nie ma jednej konkretnej, dobrej średnicy dla rur do odprowadzenia wody z rynien, jednak zalecane warianty to 100 lub 110 mm. Takie wymiary umożliwiają efektywny odpływ deszczówki z dachu, jednak na wypadek jakichkolwiek wątpliwości przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą.
Rury odprowadzające najczęściej wykonuje się z PCV, ponieważ materiał ten wykazuje odporność na uszkodzenia, jest lekki i łatwo poradzić sobie z jego montażem.
Jak odprowadzić wodę z rynny do zbiornika? Oto jak odzyskać wodę z rynny
Aby sprawnie odzyskać deszczówkę nie wystarczy jedynie podstawić zbiornika pod rynnę. Konieczny będzie również montaż łapacza deszczówki lub zbieracza wody deszczowej. Jest to praktyczny element, który znacznie ułatwia zbieranie wody opadowej do zbiornika, ponieważ przechwytuje ją bezpośrednio z rur spustowych.
Jak działa łapacz deszczówki? Warto zakupić wariant z filtrem
Łapacz deszczu po prostu łączy się wężykiem ze zbiornikiem na deszczówkę. Działa to na zasadzie naczyń połączonych, co oznacza, że gdy zbiornik się przepełni, woda wraca do rury spustowej, a następnie do wylewki.
Łapacz wody deszczowej pełni więc również funkcję odpływu przelewowego. W zimie natomiast łatwo można zatrzymać proces zbierania deszczówki, aby nie doprowadzić do zniszczenia zbiornika, gdyż łapacze deszczu są wyposażone w specjalne zawory.
Jeżeli mamy nieco większy budżet, warto zamontować szczególnie łapacz deszczu z filtrem, który uniemożliwi przedostawanie się zanieczyszczeń, takich jak: śmieci, igliwie czy iście do zbiornika na deszczówkę. Zostają one skutecznie odseparowane poprzez oddzielenie ich na boki wkładu, skąd zostaną wypłukane do kanalizacji.
Jak wykonać instalację do zbierania deszczówki? To dziecinnie proste
Aby sprawnie zamontować łapacz deszczówki we własnym domu, należy postępować według poniższej instrukcji.
- Na rurze spustowej musimy zaznaczyć linię maksymalnego poziomu wody w zbiorniku, ustawiając go przy rurze spustowej i oznaczając miejsce potencjalnego połączenia. Najlepiej umieścić przyłącze trochę poniżej górnej krawędzi zbiornika.
- Powinniśmy oznaczyć górną oraz dolną krawędź łapacza wody deszczowej i przystąpić do wycinania odcinka rury spustowej, zgodnie z zaznaczonymi liniami. Dobór narzędzia zależy od tego, z jakiego materiału wykonane jest orynnowanie — PCV czy metalu. Warto również wygładzić krawędzie pilnikiem.
- Zanim przystąpimy do zakładania łapacza wody deszczowej na rurę spustową, musimy ją nieco odgiąć, a po zamontowaniu docisnąć zbieracz wody deszczowej do dolnej krawędzi. Jeżeli nie przylega on idealnie do rynny, należy sięgnąć po uszczelki.
- Po połączeniu łapacza deszczówki ze zbiornikiem na wodę opadową wężykiem instalacja jest gotowa.
Czytaj również:
Zobacz także: