Jak często wychodzić na spacer z psem? Dwa razy dziennie to za mało
Spacer z psem to nieodłączny element życia z czworonogiem. Niestety niektórzy Polacy zbyt rzadko wyprowadzają swoje zwierzęta. Początkujący opiekunowie nie zawsze mają świadomość popełnianych błędów, dlatego podpowiadamy, ile razy dziennie wychodzić psem tak, aby pupil nie czuł się zaniedbany. Wyjaśniamy, o której godzinie trzeba wyprowadzać psa i ile powinien trwać spacer. Zdradzamy również kilka innych, przydatnych porad.
Piesze wędrówki z czworonogiem mają bardzo ważne znaczenie. Codzienne spacery z psem pozwalają zwierzętom zaspokajać ich potrzeby fizjologiczne. Są również okazją do zadbania o aktywność pupila, a za sprawą wspólnie spędzonego czasu, przyczyniają się do wzmacniania więzi pomiędzy nim, a właścicielem.
Wiadomo, że czynności tej nie wolno zaniedbać. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w miejskim bloku, gdzie dawka ruchu pupila jest znacznie ograniczona. Nie zawsze jednak mamy świadomość, jak często powinno się wychodzić z psem tak, aby pupil nie czuł się zaniedbany. Niektórzy uważają, że dwa razy w ciągu dnia to wystarczająco, jednak prawda jest zgoła inna.
Spis treści:
- Jak często powinno się wychodzić z psem na spacer? Dwa razy dziennie to za mało!
- Ile powinien trwać spacer z psem? Nie zawsze dłuższy znaczy lepszy
- O której godzinie trzeba wyprowadzać psa? Kiedy pierwszy i ostatni spacer w ciągu dnia?
- Gdzie na spacer z psem? Miejsce ma znaczenie
- Sprzątanie po psie i inne wskazówki. O czym pamiętać podczas spaceru z pupilem?
Jak często powinno się wychodzić z psem na spacer? Dwa razy dziennie to za mało!
Popularna jest opinia, że dwa spacery z psem w ciągu dnia to optymalna ilość i rzeczywiście, w przypadku niektórych ras czworonogów może tak być. Jeśli jednak mowa jest o aktywnych rasach zwierząt dwa spacery z psem w ciągu dnia to stanowczo zbyt mało. Najlepiej, aby były to co najmniej trzy spacery dziennie, w tym jeden dłuższy.
Nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, co ile godzin trzeba wychodzić z psem. Można przyjąć, że co około 8-10 godzin w przypadku dorosłych czworonogów. Konkretna częstotliwość spacerów zależy jednak od wieku, stanu zdrowia i predyspozycji rasy. Częstsze spacery z psem są potrzebne w przypadku szczeniąt, które z reguły mają mało pojemny pęcherz i nie potrafią jeszcze komunikować opiekunom swoich potrzeb fizjologicznych.
Ile powinien trwać spacer z psem? Nie zawsze dłuższy znaczy lepszy
Niezależnie od tego, z jaką rasą psa mamy do czynienia, powinniśmy zagwarantować naszemu czworonogowi przynajmniej jeden długi spacer dziennie. Długi, to znaczy taki, który trwa około 30-60 minut.
Nie zawsze jednak godzinny spacer na długiej trasie jest lepszy, ponieważ psy starsze lub schorowane, albo takie, które po prostu są domatorami, mogą czuć się przemęczone podczas wędrówek. Szczeniaki również. Te warto zabierać na częstsze, ale krótsze – 20-30 minutowe spacery.
O której godzinie trzeba wyprowadzać psa? Kiedy pierwszy i ostatni spacer w ciągu dnia?
Pierwszy spacer z psem najlepiej odbyć około godziny - 07:00-8:00 rano, w zależności od tego, kiedy wychodzimy do pracy. Czworonogi najczęściej sygnalizują potrzebę skorzystania z toalety zaraz po przebudzeniu. To dobry czas, aby wybrać się z pupilem na skwerek lub do parku.
Nie wszyscy jednak chcą, aby to właśnie poranny spacer z psem był tym najdłuższym i nie ma w tym niczego złego. Ważne, aby umożliwić zwierzętom zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i zapewnić im minimalną porcję ruchu. Dzięki temu będą spokojniejsze w ciągu dnia.
W zależności od planu dnia właściciela, na dłuższy spacer z psem można udać się wieczorem. Przez większość roku kalendarzowego pora dnia na długie spacery z psem nie ma większego znaczenia. Latem jednak najrozsądniej wybrać się na przechadzkę wcześnie rano albo wieczorem, bo wtedy temperatura nie jest jeszcze męcząca dla pupila.
Gdzie na spacer z psem? Miejsce ma znaczenie
Jeśli mamy w planach krótkie wyjście, wystarczy zapewnić zwierzęciu niezbędną przestrzeń na pobliskim skwerku. A, gdzie na spacer z psem najlepiej wybrać się, jeśli tylko mamy trochę więcej czasu? W tym celu dobrze sprawdzą się duże pola, łąki i lasy. Chodzi o to, aby od czasu do czasu zapewnić czworonogom przestrzeń do swobodnego biegania i zabawy z właścicielem.
Sprzątanie po psie i inne wskazówki. O czym pamiętać podczas spaceru z pupilem?
Podczas spacerów musimy pamiętać o sprzątaniu po psie. Pozbywanie się "niespodzianek" po pupilu nie jest dla nas powodem do wstydu, a naszym obowiązkiem, którego zaniedbanie zanieczyszcza środowisko i stwarza zagrożenie dla zdrowia.
Na terenie każdego większego miasta znajdziemy specjalnie oznakowane kosze, do których śmiało można wrzucać psie odchody. Jeśli zaś w okolicy nie ma takiego pojemnika, można również skorzystać z pojemników na odpady zmieszane. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za niesprzątanie po swoim zwierzęciu na terenach wspólnych można również dostać mandat karny w wysokości do 500 złotych.
Na łonie natury zawsze musimy również pamiętać o zagrożeniu, jakim dla naszych pupili są pchły czy kleszcze. Insekty przenoszą groźne choroby, dlatego warto regularnie sprawdzać sierść psa i zainwestować w urządzenie do usuwania kleszczy. Na samych spacerach z psem przydać nam się może obroża przeciw kleszczom.
Jeśli planujemy odwiedzić z pupilem odległe miejsce i w tym celu planujemy podróż z psem komunikacją miejską, powinniśmy założyć mu również smycz i kaganiec. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa pasażerów i samego pupila. Nawet jeśli pies jest oazą spokoju, w przestrzeni transportu publicznego należy o tym pamiętać.
Czytaj również:
Zobacz także: