2000 kWh to za mało. Ile prądu zużywa pompa ciepła w ciągu roku?

Pompa ciepła to bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie w nowym budownictwie. Jednak podwyżki cen energii odbiją się zdecydowanie na posiadaczach takiego rozwiązania. Ile prądu zużywa pompa ciepła i jaki będzie rachunek w 2023 roku?

Powietrzna pompa ciepła przed domem
Powietrzna pompa ciepła przed domem123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rodzaje pomp ciepła

Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych do ogrzewania domu jest pompa ciepła. Do pracy pompy ciepła potrzebna jest jedynie energia elektryczna. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowa,
  • wodna,
  • powietrzna.

W przypadku gruntowej pompy ciepła ciepło jest pobierane z ziemi. Do instalacji tego rodzaju urządzenia konieczne będzie przeprowadzenie odwiertów w ziemi, chyba że wybierzemy wymiennik poziomy. Niewątpliwą zaletą takiego rodzaju pompy jest możliwość korzystania z niej przez cały rok, gdyż w niższych warstwach gleby temperatura zawsze jest wyższa, niż 0 stopni Celsjusza.

Drugi rodzaj pompy ciepła — wodna — jak sama nazwa wskazuje, do działania potrzebuje wody. Można ją pozyskać na dwa sposoby: z najbliższego zbiornika wodnego lub ze studni głębinowej. W drugim przypadku wykonuje się dwa odwierty. Jedna studnia pobiera wodę i z niej pozyskiwane jest ciepło, a do drugiej oddawana jest schłodzona woda. W przypadku wód gruntowych tak jak w przypadku gruntowej pompy ciepła woda dostarczana do urządzenia przez cały rok ma dodatnią temperaturę. Warto również pamiętać o potencjalnym zanieczyszczeniu zbiornika wodnego, gdy czerpiemy wodę z pobliskiej rzeki czy jeziora.

Najczęściej używanym rodzajem pomp ciepła jest pompa powietrzna. Wynika to przede wszystkim z łatwości instalacji, gdyż nie są potrzebne odwierty czy bliskość zbiorników wodnych, by móc zamontować i wykorzystywać takie urządzenie. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza i są efektywne, nawet gdy na zewnątrz nie ma upałów.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompy ciepła potrzebują do pracy energii elektrycznej. To, ile prądu zużywa, zależy od dwóch rzeczy: 

  • współczynnika SCOP,
  • zapotrzebowania budynku na energię cieplną.

Znając te dwa parametry, możemy policzyć, ile prądu zużyje pompa ciepła, ogrzewając nasz budynek. Warto pamiętać, że otrzymany wynik jest podany w kilowatogodzinach. Jeśli chcemy policzyć orientacyjny koszt użytkowania pompy ciepła, musimy pomnożyć tę wartość przez cenę 1 kWh w naszej taryfie.

Standardowe gospodarstwo domowe posiadające pompę ciepła zużywa w skali roku między 2 000 a 3 000 kWh na każde 100 m2 powierzchni budynku. Jeśli pompa ciepła ma dodatkowo podgrzewać ciepłą wodę użytkową, to należy do tych wartości doliczyć ok. 1 000 kWh.

Jaki rachunek zapłacę za prąd w 2023 roku?

Parlament wprowadza zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, jednak dotyczy to tylko pułapu 2 000 kWh w skali roku. Co więc z użytkownikami pomp ciepła, którzy prawdopodobnie nie będą w stanie utrzymać limitu? Od nadwyżki będzie płacona wyższa kwota za prąd. Oprócz nowej taryfy będzie również liczony w niej pełny, 23% VAT (do 2 000 kWh obowiązuje 5% VAT), pełna akcyza (do 2 000 kWh jest zniesiona) oraz nowe opłaty dystrybucyjne.

Gospodarstwo domowe, którego zużycie energii elektrycznej w skali roku wynosi 5 000 kWh, może spodziewać się wzrostu rachunków za prąd o ok. 90%.

Czytaj również:

Zapadliska na pogórniczych terenachProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas