Jak tanio postawić ogród zimowy i czy potrzebne jest pozwolenie budowlane?
Ogród zimowy to fantastyczne rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się jednocześnie widokiem ogrodu i ciepłem – nawet w chłodne dni i wieczory. Na jego budowę coraz częściej decydują się zarówno osoby, które mają już dom, jak i te, które dopiero zamierzają go wznieść. Istnieją przy tym rozmaite rozwiązania i możliwości aranżacji podobnej konstrukcji. Czym jest ogród zimowy i co go różni od oranżerii? Czy ogród zimowy wymaga pozwolenia na budowę?
Spis treści:
Co to jest ogród zimowy i czym różni się od oranżerii?
Ogród zimowy to interesująca konstrukcja, która może być wykorzystana na przykład jako dodatkowy salon. Można w nim umieścić stół jadalny albo stworzyć pracownię, w której będziemy malować obrazy. Możliwości jest wiele, ale istnieje cecha wspólna - w ogrodzie zimowym można też trzymać rośliny, które zostaną wystawione na zewnątrz, gdy tylko zrobi się cieplej. Są i takie, które znajdą w nim odpowiednie warunki do wzrostu przez cały rok.
Ogrody zimowe dzielimy na całoroczne i sezonowe. Rodzaj konstrukcji, przeszkleń i ogrzewania dobiera się w zależności od tego, czy interesuje nas budowa ogrodu pierwszego, czy też drugiego typu.
- Ogród zimowy całoroczny - tak naprawdę właśnie tego rodzaju konstrukcja zasługuje w pełni na miano "ogrodu zimowego", gdyż można z niej bez trudu korzystać zimą. Wszystko jest tak zaprojektowane, by ciepło nie uciekało z pomieszczenia, a zimno nie przenikało do środka. W takim całorocznym ogrodzie zimowym panuje przyjemna temperatura, więc można w nim zaaranżować salon czy jadalnię. Jest jednak pewien minus - tego rodzaju konstrukcja jest ciężka i wymaga solidnego oparcia. Najlepiej więc stawiać ją razem z resztą domu lub przygotować płytę fundamentową, by bezpiecznie zrobić to później.
- Ogród zimowy sezonowy - to stosunkowo lekka konstrukcja, którą można zabudować na przykład balkon czy taras. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość nadania konstrukcji dowolnego kształtu, w tym nawet formę kopuły. To również rozwiązanie tańsze, jednak posiadające w związku z tym pewne minusy. Przede wszystkim, jak wskazuje sama nazwa, jest to ogród zimowy, z którego w pełni można korzystać jedynie sezonowo. Profile tworzące szkielet mogą być wypełnione szkłem lub płytami z litego poliwęglanu. Nie stanowi to jednak zbyt dużej ochrony przed zimnem, więc wewnątrz sezonowego ogrodu zimowego w chłodnym okresie w roku jest raczej zimno. Co więcej, przestrzeń trudno w pełni ocieplić - można jednak zdecydować się na punktowe źródła ciepła.
Ogród zimowy może pełnić funkcję oranżerii, jednak obie konstrukcje różnią się od siebie. Ogród zimowy i oranżeria to nie to samo - błędem jest stosowanie tych nazw zamiennie. Oranżeria to odrębna budowla, podczas gdy ogród zimowy można zaaranżować na przykład na tarasie. Najczęściej jest częścią domu, jednak tak zaprojektowaną, by przez duże szyby można było widzieć otoczenie - ma to swój niepowtarzalny urok. Ogród zimowy najczęściej ma funkcję wypoczynkową, choć można go aranżować w dowolny sposób - również trzymając w nim liczne rośliny. Z kolei oranżeria służy całorocznej uprawie roślin i jest to jej nadrzędny cel.
Czy wzniesienie ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę?
Budowa ogrodu zimowego nie wymaga uzyskania pozwolenia. Jest jednak jeden warunek - wielkość konstrukcji musi mieć powierzchnię mniejszą niż 35 m². Jednocześnie liczba podobnych obiektów nie może być większa niż 2 na każde 500 m² działki.
Nie oznacza to jednak, że faktu wznoszenia ogrodu zimowego nie trzeba nigdzie zgłaszać. Przeciwnie - jeszcze przed rozpoczęciem prac trzeba poinformować o tym właściwy organ, czyli urząd gminy lub starostwo powiatowe. W zgłoszeniu muszą znaleźć się informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonywania robót. Trzeba też wskazać termin ich rozpoczęcia. Do dokumentu należy również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak też szkice i rysunki konstrukcji.
Jak urządzić ogród zimowy?
Ogród zimowy można potraktować jako dodatkową, atrakcyjną część domu i zaaranżować w nim na przykład salon. Dla lepszego efektu możemy użyć mebli ogrodowych, ale nie jest to konieczne. Dzięki przeszkleniom pomieszczenie staje się samo w sobie interesujące - będąc we wnętrzu, możemy się jednocześnie poczuć jak w ogrodzie. Obserwowanie spadających liści czy prószącego śniegu może być bardzo relaksujące. Sprawdzą się więc wygodne leżaki lub fotele. Atrakcyjności dodadzą też rośliny, które do ogrodu zimowego mogą trafić na przezimowanie lub być w nim trzymane stale. W ciepłych wnętrzach możemy nawet uprawiać rośliny egzotyczne.
Jak tanio zbudować ogród zimowy? Najkorzystniejszą opcją będzie wzniesienie ogrodu sezonowego, jednak w czasie zimy korzystanie z niego będzie utrudnione. Dobrym rozwiązaniem jest jednak jego docieplenie - na przykład przez zastosowanie kominka typu koza. Koszt budowy ogrodu zimowego na przykład na tarasie uzależniony jest w dużej mierze od jego wielkości oraz zastosowanych materiałów. Ogród zimowy z poliwęglanu kosztuje około 2500-4000 złotych za m², a jeśli komuś marzy się ogród zimowy drewniany, cena za m² to już około 3000-4300 złotych.
Czytaj też: