Wiosna czy jesień. Kiedy robić opryski drzew owocowych?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Opryski drzew owocowych to przede wszystkim sposób na ich zabezpieczenie przed szkodnikami i chorobami. Zastosowanie odpowiednich preparatów we właściwym terminie zapewni ich należytą ochronę podczas wegetacji. Kiedy robić opryski drzew owocowych - wiosną czy jesienią? Jak to robić i co mają na celu takie zabiegi?
Spis treści:
Po co robić opryski drzew owocowych?
Opryski drzew owocowych to sposób na zapewnienie im szybkiego i zdrowego wzrostu. Bez tego rodzaju wspomagania rośliny są narażone na wiele chorób, których konsekwencje mogą obejmować np. zahamowanie owocowania czy wręcz ich całkowicie obumarcie.
Jak prawidłowo przeprowadzać opryski drzew owocowych? Aby zabiegi były skuteczne i bezpieczne, należy pamiętać o kilku zasadach.
Opryski należy przeprowadzać tylko w suchy i bezwietrzny dzień; należy też unikać nadmiernego nasłonecznienia, które w połączeniu ze stosowanym preparatem może doprowadzić do poparzenia rośliny.
Zabieg musi być przeprowadzony w ten sposób, aby preparat dokładnie pokrył całą roślinę; w przypadku niektórych z nich (np. olejowych środków przeciw szkodnikom) oprysk należy prowadzić do momentu, w którym preparat zacznie skapywać z liści.
Najwygodniej prowadzi się oprysk za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego; konieczne jest również zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej, czyli rękawice ochronne i maskę chroniącą drogi oddechowe.
Ważna jest też temperatura powietrza - wiele popularnych preparatów do oprysków drzew owocowych można stosować tylko w temperaturze przekraczającej 6°C.
Nie można również zapominać o bezpieczeństwie pożytecznych owadów, szczególnie przy opryskach wiosennych. Należy pryskać tylko przy bezwietrznej pogodzie i zadbać o to, aby środek nie roznosił się na pobliskie pola lub łąki; zaleca się także wcześniejsze usunięcie kwitnących chwastów z obszaru, na którym będzie wykonywany oprysk. Jeśli natomiast w pobliżu znajduje się pasieka, koniecznie należy powiadomić jej właściciela o planowanych opryskach.
Jakie opryski na drzewa owocowe?
Opryski drzew owocowych mają na celu ich ochronę przed chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Jakie dokładnie opryski należy przeprowadzić?
- Opryski przeciw grzybom mają za zadanie chronić przed chorobami takimi jak kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy lub brunatna zgnilizna, która atakuje śliwy, brzoskwinie, morele, wiśnie i jabłonie. Do jego przeprowadzenia stosuje się środki grzybobójcze zwane fungicydami. Rośliny należy opryskiwać bardzo obficie, aby dokładnie pokryły się używanym roztworem.
- Opryski przeciw owadom chronią drzewa owocowe przed atakiem takich szkodników jak mszyce, przędziorki, ochojniki, mączliki czy skoczki. Przeprowadza się je przede wszystkim z użyciem preparatów olejowych lub naturalnych środków na bazie roślin takich jak pokrzywa, krwawnik czy kwiat chryzantemy. Przy używaniu preparatów olejowych należy spryskiwać drzewka bardzo obficie.
Środki do oprysków należy dobierać w zależności od gatunku danego drzewa owocowego. Są one bowiem narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Przykładowo jabłoń należy opryskiwać na parcha jabłoni czy zarazę ogniową, grusze na rdzę gruszy, a śliwę na torbiel śliwy czy plamistość liści. Każda z tych chorób wymaga natomiast zastosowania innych substancji aktywnych.
Wiosenne opryski drzew owocowych
Wiosenne opryski drzew owocowych zazwyczaj zaczyna się już pod koniec lutego. Termin poszczególnych oprysków należy dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin. Należy się przy tym kierować obserwacjami rozwijających się pąków, liści i kwiatów. Pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych wykonuje się przed otwarciem pąków liściowych, a kolejne w fazach rozwoju liści, przed otwarciem pąków kwiatowych, w czasie kwitnienia itd.
Wiosną przeprowadza się m.in. oprysk miedzianem, który pomaga zwalczać kilka różnych rodzajów chorób. Ma bowiem właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze oraz długotrwałe działanie profilaktyczne. Ponadto charakteryzuje się niską toksycznością.
Jesienne opryski drzew owocowych
Jesienne opryski drzew owocowych pomagają lepiej przygotować je do zimy i zmniejszyć ryzyko porażenia ich chorobami w następnym sezonie. Panująca jesienią wilgoć sprzyja bowiem szybkiemu rozwojowi chorób grzybowych. Ze względu na zdecydowanie mniejszą aktywność owadów opryski jesienne są bezpieczniejsze. Warto je zatem przeprowadzić, aby ograniczyć konieczność stosowania preparatów chemicznych wiosną.
Jesienne opryski przeprowadza się najczęściej w listopadzie, w zależności od warunków pogodowych.
Jesienią warto stosować przede wszystkim miedzian, który chroni np. brzoskwinie przed kędzierzawością liści oraz drzewa pestkowe, głównie wiśnie i czereśnie, przed rakiem bakteryjnym. Jest to również dobry czas na oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi.
Kalendarz sadownika powinien uwzględniać zarówno opryski wiosenne, jak i te jesienne. Dzięki temu należycie ochronisz swoje rośliny, zapewnisz im zdrowy wzrost i wysokie plony.