Ten płyn przepędzi turkucia podjadka z ogrodu. Masz go w kuchni

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Turkuć podjadek to owad, który zaskakuje swoim rozmiarem i stylem życia. Ten żyjący pod ziemią szkodnik może z łatwością zniszczyć twoje plony. Dowiedz się, po czym można poznać jego obecność oraz jak się go pozbyć. Wykorzystaj ekologiczne sposoby i uratuj swój ogród.

Turkuć podjadek jest podobny do świerszcza
Turkuć podjadek jest podobny do świerszcza123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Populacja turkucia podjadka z biegiem czasu się zmniejsza. Są jednak sytuacje, kiedy walka ze szkodnikiem jest konieczna. Warto w takiej sytuacji wykorzystać naturalne sposoby walki, które nie wpłyną na rośliny, ani na glebę.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkucia podjadka wyróżnia rozmiar. To jeden z największych owadów, które można spotkać w Polsce. Wyglądem przypomina świerszcza o mocnym pancerzu. Może osiągać od 3,5 do nawet 7 cm długości. Ma ciemnobrązowy kolor, a jego przednie odnóża są rozbudowane w charakterystyczny sposób. Ma również dwie pary skrzydeł — większe oraz mniejsze. Jego budowa ciała przystosowana jest do życia pod ziemią i kopania tuneli.

Turkuć podjadek prowadzi podziemny tryb życia. Rzadko kiedy można zauważyć go na powierzchni. Lubi szczególnie próchnicze, żyzne i przepuszczalne gleby. Można go spotkać w przydomowych ogródkach warzywnych, a czasami nawet w doniczkach.

Po czym poznać, że turkuć podjadek grasuje w ogrodzie?

Turkuć podjadek żeruje na naszych plonach. Żywi się korzeniami, kłączami oraz bulwami. Jego obecność można rozpoznać również po naziemnych częściach rośliny. Podgryzanie korzeni przez owada sprawi, że pędy zaczną usychać, marnieć oraz gnić. Ogrodnicy mogą również zauważyć tunele i korytarze, które turkuć podjadek drąży.

Nocą owady wychodzą na powierzchnie i podjadają liście oraz łodygi warzyw. Gniazda samic znajdują się na powierzchni. Zwykle budowane są pod roślinami, które wcześniej zostały już podgryzione. Gnijące pędy wytwarzają ciepło, które samice wykorzystują do ogrzewania jaj.

Czy turkuć podjadek jest pożyteczny?

Nie da się do końca określić, czy turkuć podjadek jest naszym przyjacielem, czy wrogiem. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że żywi się popularnymi szkodnikami, które nękają nasze rośliny. Pędraki, jaja larw, ślimaki i drutowce stanowią jego źródło pożywienia. Jeśli jest ich jednak za mało, owad zacznie żywić się roślinami w naszym ogrodzie.

Jeśli nie lubisz ryzyka, warto pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu. Jak to zrobić?

Czego nie lubi turkuć podjadek?

Istnieją rośliny, których turkuć podjadek nie lubi. Posadzenie ich w pobliżu upraw może sprawić, że skutecznie odstraszymy owada. Wprowadź do ogrodu szachownicę kostkową, olszę czarną lub koronę cesarską. Ich obecność może uratować tegoroczne plony.

W ogrodzie warto mieć naturalnych wrogów turkucia podjadka. Zjadają go koty, krety, kosy, jeże, ryjówki oraz kury. Jeśli nie mamy zwierząt w ogrodzie, może być konieczne użycie ekologicznych płynów, odstraszających szkodnika.

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Turkuć podjadek ma mocne, masywne przednie kończyny i potrafi wykopać nawet 30 metrów tuneli w ciągu jednego sezonu!
Turkuć podjadek ma mocne, masywne przednie kończyny i potrafi wykopać nawet 30 metrów tuneli w ciągu jednego sezonu!123RF/PICSEL

Turkucia podjadka można wypędzić za pomocą zwykłego oleju jadalnego. Wystarczy znaleźć gniazdo owada, a następnie wlać do niego olej. Owady będą zmuszone do znalezienia innej kryjówki.

Wraz z końcem lata można przygotować na szkodniki prostą pułapkę. Do dołka głębokiego na ok. 80-90 cm należy wrzucić koński obornik i przysypać go ziemią. Owady będą szukać w nim kryjówki, koniecznej do przezimowania. Wraz z początkiem zimy, należy opróżnić dołek, a wykopany obornik wynieść z daleko od naszego ogrodu.

Zobacz także:

Po co nam pszczoły?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas