Te kwiaty doniczkowe lubią cień. Łatwo je uprawiać w ciemnym pokoju

Rośliny nie tylko upiększają domową przestrzeń, ale także poprawiają nastrój mieszkańców. Nie bez znaczenia jest ich wpływ na redukcję stresu. Eliminują również zanieczyszczenia powietrza z otoczenia. Jakie kwiaty doniczkowe wybierać do ciemnych pomieszczeń w mieszkaniu?

Sansewieria to idealny kwiat do ciemnego pokoju.
Sansewieria to idealny kwiat do ciemnego pokoju. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Soleirolia rozesłana świetnie sprawdzi się w sypialni albo na klatce schodowej

W pomieszczeniach, które są ciemne, doskonale sprawdzi się soleirolia rozesłana. Pochodzi z południa Europy, a dokładnie z Sardynii i Korsyki. Soleirolia jest niską rośliną ozdobną, która silnie się zagęszcza. Nitkowate łodygi mogą osiągać do 50 cm długości i dorastać do 25 cm wysokości w sposób podobny do krzaka.

Soleirolia rozesłana świetnie się sprawdzi jako ozdoba korytarza, sypialni i klatki schodowej. Roślina powinna stać w pomieszczeniach, które są dobrze wentylowane. Nie można jej pozwolić wyschnąć - lubi wilgoć, jednak niewskazane jest moczenie jej liści. Soleirolię można przesadzać wiosną. Uwaga! Ten doniczkowy kwiat szybko się rozrasta.

Zamiokulkas jest mało wymagającą rośliną i świetnie sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach.
Zamiokulkas jest mało wymagającą rośliną i świetnie sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach.123RF/PICSEL

Zamiokulkas jest idealny do korytarza lub salonu

Zamiokulkas to kolejna roślina, która sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych. Jest ona mało wymagająca, potrzebuje jedynie umiarkowanej ilości składników odżywczych. Zamiokulkas może być stawiany na korytarzu i w salonie. Toleruje suche powietrze, dlatego nie przeszkadza mu towarzystwo grzejników.

Roślina lubi ziemię doniczkową pod palmy lub mieszankę ziemi doniczkowej do roślin doniczkowych i ekspandowanej gliny. Nie wymaga ani przycinania, ani częstego podlewania. Aby oszczędzać wodę, kwiat jest w stanie zrzucić liście - nie należy się tym przejmować, ponieważ roślina umie się szybko regenerować.

Kalatea sprawdzi się w ciemnym pokoju

Kalatea nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, dlatego sprawdzi się w zacienionych miejscach. Tę roślinę domową można łatwo pomylić z marantą, ponieważ obie poruszają liśćmi w ciągu dnia w zależności od padania światła. Liście kalatei leżą płasko w ciągu dnia, a na wieczór wznoszą się pionowo jak do modlitwy, stąd przynależność do rodziny roślin modlitewnych.

Kalatea jest piękną, krzaczastą rośliną domową dorastającą do 50 cm wysokości. Uwielbia wysoką wilgotność, dlatego jest idealna do ciemniejszych łazienek. Kalateę należy nawozić między kwietniem a październikiem. Przesadzanie powinno odbyć się wiosną.

Kalatea jest piękną, krzaczastą rośliną domową.
Kalatea jest piękną, krzaczastą rośliną domową.Jerzy ROMANOWSKIEast News

Sansewieria to jeden z najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych

Sansewieria to popularny kwiat zwany również wężownicą czy językami teściowej. To jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Zwykle rośnie w większych kępach. Jej liście są dość długie i mieczowate z żółtymi lub srebrzysto-białymi wzorami. Roślina znosi zarówno palące słońce i upał, jak i zacienienie. Pozostawiona bez podlewania wytrzyma co najmniej miesiąc.

Świetnie sprawdzi się w korytarzu, salonie i sypialni. Co ciekawe, według agencji NASA wężownica oczyszcza powietrze z toksycznych substancji - amoniaku, benzenu, formaldehydów, trichloroetylenu oraz toluenu i ksylenu. Uwaga! Sansewieria nie lubi przeciągów.

Bluszcz to kwiat doskonały do ciemnych pomieszczeń

Bluszcz jest typową rośliną ogrodową, jednak można go hodować także w donicy. Jego utrzymanie jest tanie, a szybkość rozrostu potrafi zaskoczyć. Bluszcz jest zaliczany do grona roślin najlepiej filtrujących powietrze z zanieczyszczeń i toksyn.

Tę roślinę należy podlewać oszczędnie, ponieważ nadmiar wody w doniczce szybko doprowadzi do gnicia korzeni. Wskazane jest, aby kwiat zraszać delikatną chmurką wody. Bluszcz nie lubi wysokich temperatur, dlatego ustawianie go na parapecie nie jest dobrym pomysłem. Roślina świetnie się natomiast sprawdzi w zaciemnionych miejscach takich jak sypialnia czy salon.

Bluszcz nie lubi wysokich temperatur.
Bluszcz nie lubi wysokich temperatur.123RF/PICSEL

Mile widziane jest nawożenie bluszczu np. biohumusem. Liście tej rośliny są trujące, mogą także powodować podrażnienia skóry. Dobrze jest nosić rękawiczki podczas obchodzenia się z bluszczem i trzymać go z dala od dzieci, kotów i psów.

Skrzydłokwiat to idealna roślina do sypialni

Skrzydłokwiat to dość tania roślina, a jej niesłabnąca popularność sprawia, że można ją znaleźć w prawie każdym sklepie sprzedającym rośliny doniczkowe. To idealny kwiat dla początkujących, ponieważ jest łatwy w pielęgnacji. Doskonale filtruje otaczające powietrze z różnych toksyn. Wygląda atrakcyjnie z powodu uderzającego kontrastu ciemnozielonych liści i kremowobiałych kwiatów trzymanych wysoko na sztywnych łodygach.

Sprawdzi się w każdej domowej przestrzeni. Roślina jest lekko toksyczna dla kotów, psów i ludzi. Chociaż spożywanie skrzydłokwiatu rzadko kończy się śmiercią, połknięcie jego części może spowodować znaczne podrażnienie jamy ustnej, języka i warg.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas