Jak zwalczyć szkodniki roślin doniczkowych? Szare mydło na pewno pomoże
Szkodniki roślin doniczkowych mogą wyrządzić wiele złego, a nawet przenosić choroby wirusowe. Stanowi to duże zagrożenie nie tylko dla rozwoju i kondycji roślin, ale i dla ich żywotności. Dowiedz się, jakie są najczęściej pojawiające się szkodniki i jak się ich pozbyć.
Spis treści:
- Wełnowce - pasożyty roślin doniczkowych
- Przędziorek - czerwony pajączek na roślinach w twoim domu
- Wciornastki - charakterystyczne szkodniki roślin doniczkowych
- Miseczniki - pasożyty z tarczą
- Mszyce - szkodniki roślin z wrażliwymi liśćmi
- Skoczogonki - skaczące pasożyty
- Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych
- Profilaktyka - najskuteczniejsza ochrona przed szkodnikami
Rośliny doniczkowe bardzo często są gatunkami tropikalnymi, rosnącymi naturalnie w warunkach, w których panuje wysoka temperatura i wilgotność.
W pomieszczeniu w zasadzie niemożliwe jest zapewnienie im takich samych uwarunkowań. Sprawia to, że rośliny słabiej rosną, częściej chorują i są mniej odporne na ataki szkodników.
Wełnowce - pasożyty roślin doniczkowych
Wełnowce to niewielkie pasożyty, pokryte białym lub czerwonawym nalotem, który wyglądem przypomina wełnę. Pojawiają się na łodygach, liściach, a nawet na korzeniach, z których wysysają soki i tworzą lepką rosę miodową, będącą pokarmem dla grzybków.
Objawy tego, że na twojej roślinie doniczkowej pojawiły się wełnowce, to między innymi białe kłaczki po obu stronach liści, narośl na łodygach, zrzucanie liści lub ich żółknięcie, a także opadanie owoców i kwiatów rośliny.
Wełnowce najczęściej można spotkać na kaktusach, sukulentach, palmach, storczykach, asparagusach i gruboszach.
Przędziorek - czerwony pajączek na roślinach w twoim domu
Przędziorek często nazywany jest czerwonym pajączkiem, ponieważ samice, podczas zimowania przyjmują pomarańczową barwę, co sprawia, że są bardziej widoczne na zielonych częściach rośliny. Natomiast dorosłe przędziorki ciężko dojrzeć gołym okiem, bo są jasnozielone.
Przędziorki pojawiają się najczęściej w dużych grupach na spodzie liści, młodych pędach i kwiatach. Oznaką tego, że twoją roślinę zaatakowały właśnie te szkodniki roślin doniczkowych, jest uszkodzenie liści - ich deformacja, żółknięcie oraz opadanie. Na łodygach pojawia się również charakterystyczna pajęczynka.
Rozprzestrzenianiu i rozwojowi przędziorków, sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Najczęściej pojawiają się na fikusach, bluszczu, dracenach, azaliach i figowcach.
Wciornastki - charakterystyczne szkodniki roślin doniczkowych
Wciornastki to specyficznie wyglądające, brązowo-pomarańczowe owady, które pojawiają się na spodniej części liści lub na kwiatach. Przypominają przecinki lub kreseczki, ponieważ są smukłe i podłużne.
O ich obecności świadczą białe lub żółte plamy na liściach, wokół których pojawiają się czerwone obwódki. Równocześnie płatki kwiatów zaczynają brunatnieć, a następnie się zwijają. Wciornastki najczęściej atakują figowce, palmy, bluszcze oraz rośliny z ozdobnymi kwiatami.
Miseczniki - pasożyty z tarczą
Miseczniki to niewielkie owady, mające spłaszczoną budowę ciała i posiadające brązową tarczę, która stanowi powłokę ochronną ich organizmu. Dobrze się czują w środowisku, w którym będą miały ciepłe i suche powietrze.
Te pasożyty przyczyniają się do powstawania pleśni oraz grzybów na roślinie. Dodatkowo przenoszą choroby wirusowe. Osiadają zazwyczaj na roślinach takich jak juki, draceny, fikusy i palmach.
Mszyce - szkodniki roślin z wrażliwymi liśćmi
Mszyce to szkodniki roślin doniczkowych, z którymi najczęściej mamy do czynienia. Są owadami występującymi licznie na pędach oraz na spodzie liści, z których wysysają soki. Mszyce są także nosicielami chorób wirusowych.
Pojawienie się ich, objawia się zniekształceniem liści i pędów, a także tym, że stają się one lepkie. Oprócz tego roślina o wiele wolniej rośnie i stopniowo zamiera. Mszyce występują na wszystkich roślinach, które mają wrażliwe liście.
Skoczogonki - skaczące pasożyty
Skoczogonki są szkodnikami roślin doniczkowych, których niezwykle trudno się pozbyć. Przybierają barwy białe lub kremowe i posiadają widełki skokowe na odwłoku, dzięki czemu mogą skakać.
To pasożyty, które wygryzają otwory w liściach, pędach i nawet w korzeniach. Sprawia to, że roślina wolniej się rozwija, usycha i jest bardziej podatna na choroby. Można je spotkać na większości roślin doniczkowych, z wyjątkiem kaktusów i sukulentów.
Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych
Wiedząc już z jakimi szkodnikami mamy do czynienia, możemy podjąć z nimi walkę i uchronić naszą roślinę przed całkowitym zniszczeniem. Dowiedz się, jak pozbyć się szkodników roślin doniczkowych:
- Wełnowce - tarczki owadów można usunąć w sposób mechaniczny, za pomocą twardej szczoteczki. Obszary, na których żerowały wełnowce, należy nasmarować mieszanką wody z szarym mydłem lub płynem do naczyń. Na rynku dostępne są również tabletki, które włożone do podłoża, uwalniają substancję czynną i jest ona wchłaniana przez owady, które wysysają soki z rośliny.
- Przędziorki - domowym sposobem na pozbycie się tego pasożyta, są opryski na przędziorki. Tworzy się je z szarego mydła i denaturatu, w proporcji - 20 g mydła i 10 ml denaturatu, rozpuszczonych w 1 litrze wody. Oprysk można powtarzać w razie potrzeby co 7 dni.
- Wciornastki - zwalczanie ich można rozpocząć od zapewnienia roślinie dużej ilości wilgoci, ponieważ wciornastki jej nie lubią. Dodatkowo należy ją opryskiwać codziennie wodą, wstawiać pod prysznic lub przecierać wilgotną ścierką. Należy jednak pamiętać, żeby osłonić podłoże np. folią aluminiową, aby korzenie nie zgniły od nadmiaru wody. Oprócz tego warto przemywać spodnią część liści wodą z mydłem lub ząbkiem czosnku.
- Miseczniki - najbardziej skuteczne jest w ich przypadku mechaniczne usuwanie pasożytów, na przykład za pomocą wykałaczki. Można także wykonać domowy preparat, który składać się będzie z szarego mydła, wody, alkoholu i octu. Inną mieszanką, wartą zastosowania jest preparat z cebuli, pokrzywy i czosnku.
- Mszyce - przy małej ilości tych szkodników roślin doniczkowych skuteczne może być spłukiwanie ich wodą. W walce z mszycami sprawdzi się również mieszanka szarego mydła z wodą lub naturalne wywary i wyciągi roślinne, takie jak czosnek.
- Skoczogonki - chcąc pozbyć się tych pasożytów, można na kilka godzin wstawić doniczkę do wody, w taki sposób, aby była zanurzona po brzeg. W momencie, gdy na powierzchni pojawiają się owady, można wylać wodę z doniczki.
Profilaktyka - najskuteczniejsza ochrona przed szkodnikami
Prawidłowa uprawa roślin doniczkowych jest najlepszą metodą na obronę przed szkodnikami. Chcąc zapewnić im jak odpowiednie warunki do rozwoju, które równocześnie zwiększą ich odporność, musisz pamiętać o:
- Zapewnieniu roślinie optymalnego stanowiska, dostosowanego do jej potrzeb odnośnie temperatury oraz nasłonecznienia.
- Dopasowaniu odpowiedniej gleby do rośliny.
- Prawidłowym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych.
- Zadbaniu o wilgotność powietrza.
Czytaj również:
Zobacz także: