Sekret bujnego i kolorowego ogrodu. Rozchodnik to prawdziwy skarb
Rozchodniki tworzą w ogrodzie wielobarwne dywany, szybko się rozrastają i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Świetnie znoszą okresową suszę, dzięki czemu sprawdzą się nawet tam, gdzie gleba jest uboga, a ogrodnik… mało doświadczony. Jak uprawiać rozchodniki z sukcesem? Oto kompleksowy poradnik.

- Rozchodniki są łatwe w uprawie i tworzą piękne, kolorowe dywany kwiatów.
- Najlepszym momentem na sadzenie rozchodników jest wczesna wiosna i wczesna jesień.
- Rośliny te dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych na ubogich glebach.
- Kwiaty rozchodników przyciągają zapylacze, wspierając bioróżnorodność w ogrodzie.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Idealny moment na sadzenie rozchodnika
Rozchodniki należą do bylin, czyli roślin wieloletnich i mrozoodpornych. Po zimie samoistnie zaczynają wyrastać z ziemi, a w czasie mrozów zwykle nie trzeba ich niczym okrywać, gdyż w naszym klimacie dobrze sobie z nimi radzą. Jeśli chcesz, aby rozchodnik pojawił się w ogrodzie, możesz zrobić to na dwa sposoby: kupując sadzonkę albo wysiewając go z nasion.
Sadzenie rozchodnika z sadzonki
Najłatwiej jest kupić sadzonkę i ją po prostu posadzić na rabacie. Rozchodnik szybko się przyjmie i rozrośnie, dzięki czemu już po kilku sezonach rabata będzie pokryta barwnym dywanem kwiatów.
Kiedy sadzić rozchodniki? Najlepszym terminem jest wczesna wiosna, gdy ziemia rozmarznie i spadnie ryzyko przymrozków. W Polsce jest to zwykle początek kwietnia. Drugim terminem sadzenia jest wczesna jesień - sadzonka wsadzona do ziemi maksymalnie w połowie października zdąży się dobrze ukorzenić i dzięki temu przetrwa mrozy.
Wysiew rozchodnika z nasion
Rozchodnika możesz wysiać również z nasion pozyskanych jesienią z własnych sadzonek. Gdy roślina przekwitnie, wystarczy zebrać nasiona i przechować do wiosny. Wczesną wiosną wysiewa się nasiona w domu na rozsadę, dzięki czemu można za darmo pozyskać kilka, a nawet kilkanaście sadzonek. Gdy roślinki nieco podrosną, można przenieść je do ogrodu albo przesadzić do donic na balkon.

Rozchodnik i słońce. Jakie stanowisko jest dla niego najlepsze?
Rozchodniki to rośliny, które nie wymagają żyznej gleby - można, a nawet trzeba je sadzić w suchym, skalnym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Idealnie sprawdzają się jako wypełnienie wszelkiego rodzaju skalniaków i rabat zaaranżowanych w miejscach ze słabą glebą. Roślina ta ma jednak określone wymagania co do słońca - musi być posadzona na stanowisku słonecznym, w przeciwnym razie nie będzie dobrze się rozrastała i pięknie kwitła. Rozchodniki można posadzić w miejscu, gdzie w ciągu dnia jest odrobina cienia, natomiast nie należy aranżować go na całkowicie cienistej rabacie.
Rozchodniki nadają się także do uprawy pojemnikowej, np. na balkonach lub tarasach. Wystarczy zapewnić im stosunkowo płytką donicę i nie przesadzać z podlewaniem oraz nawożeniem. Genialnie sprawdzą się na nasłonecznionym, południowym balkonie.
Cięcie rozchodnika. Klucz do bujnego kwitnienia
Rozchodniki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji - raz posadzone, po prostu się rozrastają. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym trzeba pamiętać, uprawiając ten gatunek, jest jego regularne cięcie. Przycinanie sprawia, że rozchodniki szybko zadarniają rabatę, czyli po prostu gęsto ją porastają. Przycięcie zmarzniętych i zniszczonych pędów sprawia także, że roślina dużo lepiej kwitnie.
Kiedy przycinać rozchodniki? Najlepiej zrobić to wiosną, gdy ustaną mrozy - na przykład w drugiej połowie marca. Rozchodniki dosyć szybko budzą się do życia po zimie, dlatego z cięciem nie warto długo zwlekać.
Kiedy rozchodnik zachwyca kwiatami? Termin zależy od odmiany
Rozchodniki kwitną aż do pierwszych przymrozków, czyli niemal całe lato i jesień. Dokładny termin kwitnienia zależy natomiast od konkretnej odmiany:
- rozchodnik karpackiDark Magic kwitnie od sierpnia do października,
- rozchodnik ostry kwitnie od czerwca do sierpnia,
- rozchodnik kaukaski kwitnie od lipca do sierpnia,
- rozchodnik kwiecisty kwitnie od czerwca do sierpnia,
- rozchodnik ościsty kwitnie od czerwca do sierpnia,
- rozchodnik Ewersa kwitnie od sierpnia do września,
- rozchodnik kamczacki kwitnie od czerwca do lipca.
Jeśli masz do zagospodarowania skalną rabatę, warto wybrać gatunki rozchodników, które kwitną o różnych porach roku - dzięki temu przez całe lato i jesień będziesz patrzeć na wielobarwne, kwiatowe kobierce!
Roślina miododajna. Jak uprawiać rozchodnika w zgodzie z naturą?
Kwiaty rozchodników są bogate w nektar - z tego względu przyciągają zapylacze. Jest to więc jeszcze jeden powód, aby wprowadzić ten gatunek do ogrodu. I nie musisz mieć wcale pasieki! Uprawa roślin, będących pożywieniem pszczół to wspieranie bioróżnorodności - niezwykle ważnej nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Do ogrodu szczególnie warto wprowadzić jak najwięcej gatunków kwitnących późno - będą cennym pożywieniem dla pszczół i motyli w okresie, gdy większość kwiatów już przekwitła.
Rozchodniki są łatwe w uprawie i niewymagające, dlatego świetnie sprawdzą się w ogrodach skalnych, dachowych czy też na gorących, południowych balkonach. Duży wybór gatunków pozwala komponować z nich wielobarwne rabaty, które zachwycają kolorami przez całe lato i jesień.