Rozpoznawanie roślin ze zdjęcia. Najlepsze aplikacje [TOP 7]
Aplikacja do rozpoznawania roślin może przydać się zarówno podczas leśnych spacerów, jak i codziennej pielęgnacji roślin doniczkowych. Natura zachwyca, jednak mało kto może się poszczycić znajomością wszystkich gatunków roślin, dlatego prezentujemy ranking 7 najlepszych aplikacji do rozpoznawania roślin na Androida i iOS-a. Bezbłędnie zidentyfikują nawet najbardziej tajemnicze okazy flory i zrobią to dużo szybciej niż tradycyjny atlas roślin lub encyklopedia.
- Aplikacja do rozpoznawania roślin to najprostszy sposób, aby rozpoznać nieznane gatunki kwiatów, drzew i krzewów.
- W sklepie Google Play i App Store znajdują się tysiące różnych programów, które pomogą nam w mgnieniu oka dowiedzieć się, z jakim okazem rośliny mamy do czynienia, jednak, które z nich są najlepsze?
- Spośród dostępnych na rynku propozycji wybraliśmy dla was 7 aplikacji do rozpoznawania roślin, które naszym zdaniem działają najlepiej. Jak wypadają pod względem funkcjonalności i ceny? Niektóre poza nazwą i opisem podają również cenne wskazówki, jak dbać o rośliny.
Spis treści:
- Jaka to roślina? Wystarczy telefon i najlepsza aplikacja
- PlantNet. Najlepsza aplikacja do rozpoznawania roślin
- Picture This. Świetna aplikacja do rozpoznawania chorób roślin
- PlantSnap. Prosta aplikacja do rozpoznawania kwiatów doniczkowych, drzew i grzybów
- LeafSnap. Wygodna aplikacja do rozpoznawania roślin w terenie
- Flora Incognita. Aplikacja do rozpoznawania roślin za darmo
- FlowerChecker. Płatna aplikacja do rozpoznawania roślin po zdjęciu
- Atlas roślin. Aplikacja do rozpoznawania roślin po polsku i offline
Jaka to roślina? Wystarczy telefon i najlepsza aplikacja
Nawet najbardziej zapalony miłośnik kwiatów i drzew nie jest w stanie zapamiętać wszystkich nazw kwiatów, drzew i krzewów. Oczywiście, warto pogłębiać wiedzę na temat flory, czytając encyklopedie i atlasy roślin, jednak trudno jest zabierać je ze sobą za każdym razem na spacery po górach, łąkach i lasach. Na szczęście alternatywne rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy jedynie pobrać odpowiednią aplikację do rozpoznawania roślin ze sklepu Google Play albo App Store i wczytać zrobioną wcześniej fotografię rośliny.
Jak rozpoznać roślinę ze zdjęcia dzięki odpowiedniemu programowi? Niektóre aplikacje do rozpoznawania roślin działają na zasadzie analizy samego zdjęcia. Inne w celu podania precyzyjnego wyniku wymagają również od użytkownika podania dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja, czy cechy szczególne rośliny.
Programy te mogą działać całkowicie automatycznie lub być wspomagane przez profesjonalnych botaników, którzy na podstawie wiedzy i doświadczenia, są gotowi nieść pomoc użytkownikom. W drugim przypadku często jednak nie są to całkowicie darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin.
Chcąc wybrać jak najlepszą aplikację do rozpoznawania roślin, warto zwracać uwagę nie tylko na jej cenę. Równie ważne są bowiem przejrzysty i intuicyjny interfejs, który wpływa na nasz komfort korzystania z programu i same funkcje aplikacji do rozpoznawania roślin.
PlantNet. Najlepsza aplikacja do rozpoznawania roślin
PlantNet wygrywa w naszym rankingu na najlepszą aplikację do rozpoznawania roślin nie tylko z uwagi na ogromną popularność (ponad 10 milionów pobrań) oraz wysoką ocenę użytkowników Google Play i App Store.
Plant Net jest darmową, anglojęzyczną aplikacją do rozpoznawania roślin, która posiada rozbudowaną bazę ponad 20 gatunków roślin, w większości z Europy Zachodniej i części Ameryki Południowej. Jest prosta w obsłudze. Pozwala szybko i sprawnie zidentyfikować kwiatek lub krzew w danej geolokalizacji po zrobieniu fotografii smartfonem.
W ciągu zaledwie kilku sekund otrzymamy odpowiedź na pytanie, z jakim okazem mamy do czynienia. Im więcej informacji na temat okazu jesteśmy w stanie podać w aplikacji do rozpoznawania roślin, tym lepsza będzie jego identyfikacja. Warto więc przyjrzeć się owocom, liściom, cierniom czy pąkom.
Wszystkie zdjęcia są później analizowane przez naukowców, co pomaga lepiej zrozumieć i chronić poszczególne gatunki roślin. Poza opisem rośliny otrzymujemy również przydatne wskazówki na temat jej pielęgnacji.
Picture This. Świetna aplikacja do rozpoznawania chorób roślin
PictureThis to kolejna aplikacja do rozpoznawania roślin, która zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ nie tylko rozpoznaje poszczególne gatunki kwiatów, krzewów i drzew, ale daje też wskazówki, jak o nie dbać.
Jej imponująca dokładność, która wynosi aż 98 procent, opiera się na innowacyjnej sztucznej inteligencji, która nieustannie pogłębia swoją wiedzę, korzystając przy tym z wiedzy najlepszych ekspertów w dziedzinie botaniki.
PictureThis jest także jedną z najbardziej sprawdzonych aplikacji do rozpoznawania chorób roślin, dzięki czemu często pomaga uratować użytkownikom kwiaty, których stan wymaga interwencji. Aby skorzystać z programu, wystarczy zrobić zdjęcie, a już po chwili poznamy nazwę rośliny, jej charakterystykę i wskazówki na temat pielęgnacji.
W przypadku tej aplikacji do rozpoznawania roślin na uwagę zasługują rozbudowane funkcje społecznościowe, które pozwalają użytkownikom wymieniać się zdjęciami i komentarzami, a nawet wyszukiwać na mapie miejsca występowania poszczególnych gatunków.
PlantSnap. Prosta aplikacja do rozpoznawania kwiatów doniczkowych, drzew i grzybów
PlantSnap jest kolejną aplikacją do rozpoznawania roślin doniczkowych, kwiatów, drzew, krzewów i grzybów, jednak ma swoje zalety i wady, co zresztą oddają oceny użytkowników. Twórcy programu mają jeszcze sporo do zrobienia, ponieważ algorytm niekiedy myli poszczególne gatunki drzew i krzewów iglastych, ale widać tutaj duży potencjał.
W bazie jest już ponad 600 tysięcy różnych okazów, a ta liczba systematycznie się powiększa. Aby sprawdzić, jak działa PlantSnap, wystarczy zrobić to jedynie zrobić zdjęcie, a identyfikacją zajmie się już sam algorytm.
Szczególnie ciekawą opcją tej aplikacji do rozpoznawania roślin jest możliwość odkrywania roślinności wokół nas, co pozwala nam wybrać się na inspirujący spacer tropem interesujących gatunków.
Ponadto, program umożliwia dołączenie do społeczności miłośników flory, którzy wzajemnie wymieniają się poradami ogrodniczymi.
LeafSnap. Wygodna aplikacja do rozpoznawania roślin w terenie
LeafSnap to aplikacja do rozpoznawania roślin w terenie, która z łatwością pomoże nam zidentyfikować do 90 procent wszystkich gatunków kwiatów i drzew występujących na Ziemi. Jest szczególna przydatna na wakacjach, jeśli chcemy szybko dowiedzieć się jak najwięcej na temat jakiejś egzotycznej rośliny.
LeafSnap wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję, która na podstawie zdjęcia natychmiast informuje użytkownika, z jaką rośliną ma do czynienia i podaje praktyczne informacje na jej temat.
Aplikacja do rozpoznawania roślin za darmo wysyła również użytkownikom przypomnienia dotyczące różnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu dbanie o ogród jest dziecinnie proste.
Flora Incognita. Aplikacja do rozpoznawania roślin za darmo
Flora Incognita jest profesjonalną aplikacją do rozpoznawania roślin za darmo, która służy przede wszystkim do rozpoznawania dziko rosnących gatunków. Projekt został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Instytutu Biogeochemii Maxa Plancka w Jenie i zdobył nagrodę Thuringian Research Award w 2020 roku.
Flora Incognita świetnie sprawdza się w terenie, choć nie radzi sobie z większością krzyżówek kwiatów domowych i ogrodowych. Twórcy przyznają to jednak sami i za tę szczerość należą im się duże brawa. Podobnie jak za to, że aplikacja nie zawiera reklam.
Identyfikacja roślin odbywa się błyskawicznie, a użytkownicy otrzymują szczegółowe informacje na temat każdego rozpoznanego okazu, do których dołączone są również liczne zdjęcia.
Flora Incognita to nie tylko aplikacja do rozpoznawania roślin, ale też praktyczny poradnik, w którym na bieżąco serwowane są nam świeże "aktualności" ze świata biologii.
FlowerChecker. Płatna aplikacja do rozpoznawania roślin po zdjęciu
Flower Checker to kolejna, dobra aplikacja do rozpoznawania roślin po zdjęciu, jednak trzeba zaznaczyć, że jest płatna. Koszt korzystania z aplikacji to niecały 1 USD za zidentyfikowaną roślinę.
Flower Checker to zaawansowane narzędzie, które zapewnia fachową pomoc profesjonalistów w identyfikacji rośliny. Jest więc idealna dla osób, które cenią sobie jakość. Poszczególne obrazy (również ze statków powietrznych i dronów) są skanowane i przesyłane do botaników, którzy w ciągu maksymalnie 24 godzin przygotowują szczegółową analizę gatunku.
W aplikacji do rozpoznawania roślin obowiązuje system kredytowy. Na start otrzymujemy trzy kredyty, a na każdą odpowiedź zużywamy jeden.
Twórcy pracują nad algorytmem rozpoznawania roślin opartym o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe tak, aby użytkownicy mogli szybciej otrzymywać odpowiedzi.
Atlas roślin. Aplikacja do rozpoznawania roślin po polsku i offline
Aplikacją do rozpoznawania roślin po polsku, która w wersji płatnej działa również offline, jest program o nazwie Atlas roślin, z którego mogą skorzystać użytkownicy smartfonów z Androidem.
Umożliwia on szybką identyfikację roślin na podstawie zdjęcia, a także wyszukanie po podaniu nazwy lub szczególnych cech budowy. Im więcej zdjęć wyślemy, tym większa szansa na prawidłowe rozpoznanie.
W Atlasie roślin można do woli zapisywać swoje ulubione gatunki, które są na bieżąco rozpoznawane przez system, jednak niestety nie znajdziemy wśród nich wielu roślin doniczkowych.
Użytkownicy aplikacji do rozpoznawania roślin otrzymują opis i ciekawostki na temat wyszukiwanych okazów, a płatna subskrypcja umożliwia korzystanie z Atlasu roślin nawet na obszarach bez zasięgu sieci. Dzięki temu może być przydatna dla osób, które często poruszają się po górach lub głębokich lasach.
- Atlas roślin działa na smartfonach z systemem Android
Czytaj również:
Zobacz także: