Porządki bez chemii, czyli ekologiczne sprzątanie domu
Czy dom można posprzątać bez używania sklepowej chemii? To dobre dla środowiska, ale także zdrowe i - co ważne - wcale dużo nie kosztuje
W środkach czystości stosowanych zwykle w naszych domach może się znajdować nawet do 150 tys. substancji chemicznych. Producenci w składzie podają tylko te najbardziej niebezpieczne, czyli amoniak, fosforany, ług, chlor, formaldehyd, fenole. Tymczasem na przykład formaldehydy obecne w środkach do czyszczenia mebli mogą powodować duszności, a występujący w płynie do mycia szyb m.in.: alkohol i amoniak, mogą podrażniać układ oddechowy.
Octu ze skórek z cytryny można używać do mycia podłogi, do mycia okien, umywalek czy blatów kuchennych. Należy go przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.
Jeśli używamy do produkcji octu skórek z cytrusów ekologicznych, warto je dobrze umyć w ciepłej wodzie, bo zrobiony z takich odpadków ocet będzie nadawał się także do kulinarnego wykorzystania. Można na jego bazie przygotować sos do sałatki czy doprawiać nim zupę.
Za litr gotowego płynu do mycia szyb trzeba zapłacić od 6 do 10 zł. Tyle samo kosztuje płyn do podłóg czy czyszczenia glazury. Koszt domowego płynu do czyszczenia to kilkadziesiąt groszy.