Opuchlaki to zmora każdego ogrodnika. Jak wyglądają i czego nie lubią?

Obgryzione liście to nie tylko oznaka żerowania ślimaków. Pozostawiają je także opuchlaki. Chrząszcze z łatwością można zauważyć gołym okiem. Ich larwy także mogą dać roślinom w kość. Czy wiesz, jak je rozpoznać i czym je zwalczyć?

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Opuchlaki mają silne odnóża i twardy pancerz
Opuchlaki mają silne odnóża i twardy pancerzpixabay.com

Jak wyglądają opuchlaki?

Opuchlaki to niewielkie chrząszcze, które zwykle osiągają ok. 10-15 mm długości. Zwykle mają brązowe, brunatne lub prawie czarny kolor. Na ich pancerzu występują jaśniejsze plamki oraz charakterystyczne rowki — jest ich od 10 do 12. Mają mocny pancerz i silne odnóża.

Do rozmnażania się samice nie potrzebują samców. Ze złożonych przez nią jaj wylęgają się larwy, które mają żółtobiałą barwę z ciemniejszą główką. Zwykle w ciągu roku rozwija się jedno pokolenie insektów. Średnio opuchlak żyje 1-2 lata.

Jak rozpoznać opuchlaki w ogrodzie?

W ogrodzie możemy zauważyć zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Dorosłe opuchlaki żerują na liściach. Ich obecność można rozpoznać po nieregularnie obgryzionych od krawędzi liściach. Szkody są podobne do tych dokonywanych przez ślimaki. Aby upewnić się, że podjadanie liści to sprawka opuchlaków, możemy potrząsnąć rośliną. Chrząszcze mogą ukrywać się na łodydze lub pod liśćmi.

Larwy opuchlaków są groźniejsze od dorosłej formy. Żerują w glebie, przez co początkowo nie widać żadnych skutków ich działalności. Żywią się miękką skórką korzeni oraz podstawą pnia. Zaatakowane przez nie rośliny marnieją, a nawet obumierają. Często dopiero po wyjęciu z ziemi uszkodzonej rośliny, można je zauważyć.

Opuchlaki najbardziej lubią żerować na roślinach owocowych, azaliach, cisach, różanecznikach oraz winoroślach.

Czego nie lubią opuchlaki i jak je zwalczyć?

Walkę z opuchlakami warto zacząć od naturalnych metod zwalczania szkodników.

Wokół zaatakowanych roślin, tuż przy pniu można rozłożyć deski. Jako że opuchlak żeruje w nocy, a w ciągu dnia szuka dla siebie kryjówki, rozłożone deski mogą mu za nią posłużyć. W ten sposób łatwo wyłapiemy dorosłe osobniki.

Aby pozbyć się chrząszczy, można także ciemne naczynia wypełnić, lubianymi przez opuchlaki gałązkami cisa i rozstawić w pobliżu roślin. Owady będą się w nich kryć, jednocześnie pozwalając nam na sprawne usunięcie szkodników.

Wiosną możemy zastosować na rośliny opryski. Stosuje się je wieczorem, kiedy opuchlaki wyruszają na żer. Do podlewania doskonale sprawdzi się wyciąg z wrotyczu.

Na larwy najlepiej zadziałają preparaty, które zawierają gatunki nicieni. Wnikają do ciała larw, a potem uwalniają bakterie, które sprawiają, że po kilku godzinach owad ginie. Nicienie są niegroźne dla roślin i pomogą nam w walce ze szkodnikami. Jedynym minusem preparatów z ich dodatkiem jest wysoka cena.

Co robić, gdy opuchlaki wchodzą do domu?

Opuchlaki charakteryzują się silnymi odnóżami. Przez nie mogą skutecznie chwycić się nawet gładkich i śliskich powierzchni. Z łatwością wspinają się na porcelanowe doniczki, kafelki, ściany oraz parapety. Bez problemu mogą wejść do domu przez okno i zaatakować rośliny doniczkowe.

Często ich jaja znajdują się w ziemi doniczkowej, którą kupujemy wraz z nową rośliną. Najczęściej ich obecność w domu można zauważyć zimą, kiedy szukają schronienia przed niskimi temperaturami.

Kiedy zauważymy dorosłe osobniki w naszym domu, to znak, że ziemia w doniczkach prawdopodobnie została już zaatakowana i znajduje się w niej mnóstwo larw i jaj. Można spróbować walki z nimi za pomocą nicieni oraz specjalistycznych preparatów. Konieczna może być także wymiana ziemi w doniczkach.

Zobacz także:

Ile ważą nasze miasta? Niektóre mogą się zapadaćINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas