Ogrodnik poleca nawóz i oprysk z drożdży. Nietypowe wsparcie roślin

Opracowanie Tomasz Kromp

Drożdże to nieodzowny składnik wielu wypieków. Okazuje się jednak, że można je wykorzystać również w ogrodnictwie. Drożdże idealnie nadadzą się do przygotowania nietypowego nawozu oraz oprysku do roślin. Dzięki tego rodzaju specyfikom możesz zapewnić swoim uprawom odpowiednie warunki do wzrostu, a także ochronić je przed szkodnikami i chorobami. Jak je zrobić? Wyjaśniamy.

Z drożdży można zrobić nawóz i oprysk do roślin.
Z drożdży można zrobić nawóz i oprysk do roślin.123RF/PICSEL

Jak zrobić nawóz z drożdży? Preparat zasili rośliny

Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie roślin jest nawożenie. Zastosowanie odpowiednich środków może pomóc w zwiększeniu zawartości niezbędnych substancji odżywczych w glebie. Okazuje się, że niejeden ogrodnik poleca nawóz z drożdży. Tego rodzaju naturalny specyfik można zrobić w domowych warunkach przy dość niskim koszcie. Preparat zasili rośliny i pozytywnie wpłynie na ich wzrost. Co więcej, drożdże mogą pomóc we wzmocnieniu systemu korzeniowego, a także ułatwić pobieranie wody z gleby przez rośliny.

Jak zrobić nawóz z drożdży? Cały przepis jest banalnie prosty. Wystarczy paczka świeżych drożdży, dość duże wiadro oraz woda. Drożdże trzeba drobno pokruszyć i umieścić w wiadrze, a następnie zalać 10 litrami wody. Całość należy porządnie wymieszać i pozostawić na około 2-2,5 godziny. Po tym czasie nawóz z drożdży jest gotowy do użycia. Warto korzystać z niego raz w miesiącu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć nawozu z drożdży do kwiatów, takich jak hortensje, storczyki, paprotki czy skrzydłokwiaty.

Nawozem z drożdży można zasilić między innymi piękne hortensje.
Nawozem z drożdży można zasilić między innymi piękne hortensje.123RF/PICSEL

Czego nie powinno podlewać się nawozem z drożdży? Przede wszystkim – ziemniaków, cebuli, kaktusów i sukulentów. Tego rodzaju specyfik nie nada się także do roślin delikatnych oraz osłabionych. Dodatkowo, zasilanie gleby nawozem z drożdży powinno się odbywać wówczas, gdy podłoże jest lekko wilgotne.

Oprysk z drożdży i mleka na pomidory i ogórki

Co ciekawe, z drożdży da się zrobić nie tylko nawóz. Ów produkt może posłużyć do stworzenia oprysku na pomidory i ogórki, który ochroni rzeczone rośliny przed chorobą grzybową, jaką jest zaraza ziemniaczana. Jak zrobić tego rodzaju specyfik? To bardzo proste – cały proces nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Do wykonania oprysku potrzebne będą drożdże piekarskie - 50 g, szklanka mleka (około 250 ml) oraz mniej więcej 5 litrów wody. Drożdże należy rozpuścić w mleku, a następnie powstałą substancję porządnie wymieszać z wodą. W tym celu pomocne okazuje się wiadro. Powstały preparat należy umieścić w opryskiwaczu ręcznym.

Opryskiem z drożdży i mleka można pryskać pomidory i ogórki. Rzeczony zabieg warto przeprowadzać raz w tygodniu. Dodatkowo oprysk na bazie drożdży może pomóc na mszyce żerujące na różnych roślinach. Wielu ogrodników pryska nim drzewa owocowe, maliny, winogrona oraz róże.

Zioła jadalne, smaczne i trujące. Jak je rozpoznać?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas