Już atakują róże i pomidory. Pomoże oprysk z coca-coli

Oprac.: Tomasz Kromp

Mszyce są jednymi z najbardziej uporczywych wrogów każdego ogrodnika. Owe szkodniki potrafią doszczętnie zniszczyć uprawy. Stworzenia atakują różne rośliny, w tym róże i pomidory. Gdy tylko pojawią się w ogródku, należy działać szybko. W zwalczaniu mszyc pomogą domowej roboty opryski. Jeden z nich można stworzyć wykorzystując... coca-colę. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Cola może pomóc w walce z mszycami
Cola może pomóc w walce z mszycamiistocktm014123RF/PICSEL

Oprysk na mszyce. Coca-cola pomoże pozbyć się szkodników?

Wprawdzie nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że coca-cola pomaga skutecznie rozprawić się z mszycami. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy ogrodnicy stosują ten gazowany napój w celu pozbycia się szkodników. Aby sporządzić oprysk z coca-coli, należy wymieszać ją z wodą w proporcjach 1 do 3. Następnie należy spryskać miejsce, w którym występują mszyce. Owady po spożyciu preparatu zginą.

Warto jednak mieć na względzie, że oprysk z coca-coli może zwabić inne insekty. Wynika to z obecności cukru w składzie owego napoju. Wobec tego, rzeczonego sposobu nie należy nadużywać – można również spróbować innych metod, które pomogą pozbyć się niechcianych mszyc. Niektórzy stosują także napoje bez dodatku cukru.

Oprysk na mszyce z sody i octu. Uporaj się ze szkodnikami raz na zawsze

Innym popularnym opryskiem na mszyce atakujące róże i pomidory jest środek sporządzony z sody oczyszczonej i octu. Taki specyfik może dość szybko pomóc w uporaniu się z problemem mszyc. Na dodatek składniki do jego wykonania nie kosztują zbyt dużo. W jaki sposób przygotować oprysk na mszyce z sody i octu?

Do 1 litra wody należy wsypać 1/3 łyżeczki sody oraz półtorej łyżeczki octu. Całość trzeba dość dobrze wymieszać, a następnie przelać do ręcznego opryskiwacza. Preparat stosuje się co, mniej więcej, tydzień. Nie należy przesadzać z rzeczonym opryskiem, ponieważ jego nadmiar może zaszkodzić roślinom.

Mszyce dość szybko pożerają uprawiane rośliny.
Mszyce dość szybko pożerają uprawiane rośliny.123RF/PICSEL

Inne metody radzenia sobie z mszycami. Wypróbuj domowej roboty środki

Istnieją również inne sposoby, które mogą pozwolić zwalczyć plagę mszyc w ogródku. Mowa tu, chociażby, o oprysku wykonanym z czosnku. Przepis na jego sporządzenie jest banalnie prosty. Wystarczy zalać 2 główki czosnku 4 litrami wody, a następnie pozostawić na całą dobę. Po tym czasie preparatem można opryskać miejsca, w których występują mszyce.

Niektórzy ogrodnicy używają również oprysku z ostrej papryki chili. Zawarta w niej kapsaicyna skutecznie odstrasza mszyce. Aby wykonać taki preparat, należy wymieszać w 1 litrze wody 1,5 łyżeczki ostrej papryki chili w proszku. Całość trzeba pozostawić na około 36 godzin. Po tym czasie niezbędne okazuje się przefiltrowanie specyfiku za pomocą gazy lub filtra do kawy. Należy zachować ostrożność, ponieważ powstały wyrób może działać drażniąco. Przed zastosowaniem oprysku, trzeba rozcieńczyć go z wodą – do 1 l wody można dodać 20 ml preparatu.

Ogrodnicy korzystają także z wielu innych rodzajów oprysków, które pomagają w uporaniu się z mszycami. Mowa tu między innymi o oprysku z drożdży, z jodyny, z mleka, z pokrzywy czy z kawy.

SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas