Nawóz jesienny do iglaków sprawi, że tuje będą piękne przez cały rok

Iglaki są niezastąpioną ozdobą posesji, a tuje cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Każdy, kto ma je w swoim ogrodzie, powinien wiedzieć, że jesienne nawożenie iglaków to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy i czym nawozić tuje przed zimą?

Nawożenie iglaków przed zimą wymaga od nas podstawowej wiedzy. Podpowiadamy zatem, jak nawozić tuje jesienią
Nawożenie iglaków przed zimą wymaga od nas podstawowej wiedzy. Podpowiadamy zatem, jak nawozić tuje jesienią123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Czy można nawozić tuje jesienią?

Pytanie, czy tuje powinno się nawozić jesienią, na ogół zadają w sieci internauci, którzy od niedawna mają do czynienia z uprawą tej rośliny w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że iglaki, w tym tuje, trzeba nawozić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dlaczego?

Jesienne nawożenie iglaków ma za zadanie przygotować je do zimy. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na przemarzanie i mroźny wiatr. Składniki zawarte w nawozie wspomagają drewnienie pędów, a tym samym większą mrozoodporność. Ponadto nawóz jesienny do iglaków zapobiega poziomowemu brązowieniu igieł.

Kiedy stosować nawóz jesienny do iglaków?

Jesienne nawożenie iglaków powinno rozpocząć się już w sierpniu, kiedy rośliny przygotowują się do zimy.

W okresie jesiennym do nawożenia iglaków stosujemy wyłącznie tzw. nawozy jesienne do iglaków, które nie zawierają azotu (albo jedynie minimalną jego dawkę), a w składzie mają wyłącznie potas i fosfor oraz zestaw mikroelementów (m.in. bor, molibden, miedź, żelazo, cynk). Mają one formę granulowaną lub płynną.

Jesienne nawożenie iglaków trwa do października. Do tego czasu rośliny należy nawozić zgodnie z zaleceniami producenta nawozu i w ilości podanej na opakowaniu. Nawozy najlepiej dozować w dni umiarkowanie ciepłe i bezdeszczowe, ale pochmurne.

Jak nawozić iglaki przed zimą?

Nawozy do iglaków stosuje się w różny sposób, w zależności od postaci, w jakiej występują. Większość z nich ma formę granulek, które należy rozrzucić na powierzchni gleby wokół iglaków (w ilości zalecanej przez producenta, uważając, aby granulki nie pozostały na pędach), a następnie obficie podlać podłoże.

Z kolei nawozy jesienne do iglaków w postaci płynnej, trzeba najpierw rozpuścić w wodzie (także w proporcjach zalecanych przez producenta), dobrze wymieszać i dopiero takim roztworem podlewać rośliny.

W tym okresie, oprócz jesiennych nawozów do iglaków, można zastosować również kompost. Ten naturalny nawóz organiczny poprawia strukturę gleby, wzbogaca ją w niezbędną dla iglaków próchnicę i może także posłużyć jako ściółka, która zabezpieczy rośliny przez przemarzaniem.

Zobacz też:

Czego nie wiemy o grzybach?interiaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas