Nawóz jesienny do iglaków sprawi, że tuje będą piękne przez cały rok

Iglaki są niezastąpioną ozdobą posesji, a tuje cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Każdy, kto ma je w swoim ogrodzie, powinien wiedzieć, że jesienne nawożenie iglaków to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy i czym nawozić tuje przed zimą?

Czy można nawozić tuje jesienią?

Pytanie, czy tuje powinno się nawozić jesienią, na ogół zadają w sieci internauci, którzy od niedawna mają do czynienia z uprawą tej rośliny w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że iglaki, w tym tuje, trzeba nawozić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dlaczego?

Jesienne nawożenie iglaków ma za zadanie przygotować je do zimy. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na przemarzanie i mroźny wiatr. Składniki zawarte w nawozie wspomagają drewnienie pędów, a tym samym większą mrozoodporność. Ponadto nawóz jesienny do iglaków zapobiega poziomowemu brązowieniu igieł.

Reklama

Kiedy stosować nawóz jesienny do iglaków?

Jesienne nawożenie iglaków powinno rozpocząć się już w sierpniu, kiedy rośliny przygotowują się do zimy.

W okresie jesiennym do nawożenia iglaków stosujemy wyłącznie tzw. nawozy jesienne do iglaków, które nie zawierają azotu (albo jedynie minimalną jego dawkę), a w składzie mają wyłącznie potas i fosfor oraz zestaw mikroelementów (m.in. bor, molibden, miedź, żelazo, cynk). Mają one formę granulowaną lub płynną.

Jesienne nawożenie iglaków trwa do października. Do tego czasu rośliny należy nawozić zgodnie z zaleceniami producenta nawozu i w ilości podanej na opakowaniu. Nawozy najlepiej dozować w dni umiarkowanie ciepłe i bezdeszczowe, ale pochmurne.

Jak nawozić iglaki przed zimą?

Nawozy do iglaków stosuje się w różny sposób, w zależności od postaci, w jakiej występują. Większość z nich ma formę granulek, które należy rozrzucić na powierzchni gleby wokół iglaków (w ilości zalecanej przez producenta, uważając, aby granulki nie pozostały na pędach), a następnie obficie podlać podłoże.

Z kolei nawozy jesienne do iglaków w postaci płynnej, trzeba najpierw rozpuścić w wodzie (także w proporcjach zalecanych przez producenta), dobrze wymieszać i dopiero takim roztworem podlewać rośliny.

W tym okresie, oprócz jesiennych nawozów do iglaków, można zastosować również kompost. Ten naturalny nawóz organiczny poprawia strukturę gleby, wzbogaca ją w niezbędną dla iglaków próchnicę i może także posłużyć jako ściółka, która zabezpieczy rośliny przez przemarzaniem.

Zobacz też:

Czy wrzos jest trujący dla kota? Te rośliny ogrodowe mogą zabić mruczka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tuje | tuje nawożenie | iglaki | nawożenie iglaków

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy