Mszyce już atakują róże i pomidory. Ogrodnik poleca najlepszy sposób
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Mszyce są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników, które mogą zaatakować nasze rośliny. Te małe owady ssące mogą wyrządzić ogromne szkody, dlatego warto znać domowe metody ich zwalczania. Znajomy ogrodnik polecił mi najlepszy sposób na mszyce. Chodzi o banalnie prosty do zrobienia oprysk, który pomoże odeprzeć ataki pluskwiaków i ochronić nasze rośliny.
Spis treści:
Najlepszy sposób na mszyce? Zrób domowy oprysk
Właściciele ogrodów często zadają sobie pytanie, jak skutecznie zwalczyć mszyce. Te pluskwiaki mają skrzydła, co ułatwia im migrację na kolejne rośliny. Kiedy się pojawią, szybko stają się plagą, bo osiągają wiek rozpłodowy w ciągu kilku dni. Nie ma co liczyć na to, że znikną same, raczej będą się przenosić na inne rośliny w poszukiwaniu pożywienia. Nie tylko osłabiają nasze uprawy, ale mogą też przenosić choroby, a spadź przez nie wydzielana sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Znajomy ogrodnik polecił mi najlepszy sposób na mszyce: nie jest to żadna chemia, a oprysk, który każdy może przygotować w domu na bazie octu i wody. Receptura mikstury jest bardzo prosta:
- do litra wody wlej 100 ml octu i wymieszaj;
- do wymieszanego roztworu dodaj kilka kropel płynu do naczyń;
- spryskaj dokładnie całe rośliny, również spody liści;
- czynność powtarzaj codziennie, aż do zniknięcia mszyc.
Jak to działa? Ocet ma dla mszyc nieznośny zapach i szybko wyniosą się z miejsca, w którym czują jego woń. Płyn do naczyń dodany do roztworu przedłuży jego działanie i sprawi, że substancja będzie dłużej przylegała do rośliny. Oprysk z octu przestraszy również mrówki, tarczniki, a nawet koty, natomiast nie zaszkodzi roślinom. W Unii Europejskiej ocet jest dopuszczony do stosowania w ogrodnictwie i rolnictwie ekologicznym.
Inne sposoby na mszyce: opryski
Jeśli nie znosisz zapachu octu, możesz sięgnąć po inne sposoby na mszyce. Jest wiele naturalnych substancji, które poradzą sobie z tymi szkodnikami. Poniżej podajemy przepisy na kilka z nich:
- Oprysk mydlany: dwie łyżki szarego mydła w płynie rozpuść w litrze wody, spryskaj dokładnie rośliny, zabieg powtarzaj co kilka dni;
- Oprysk z czosnku: zgnieć 4 ząbki czosnku i zalej litrem wody, odstaw na dobę, po czym przecedź i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:1. Spryskuj rośliny co kilka dni;
- Oprysk z oleju: Roztwór z Wody i Oleju: dwie łyżki oleju zmieszaj z litrem wody, dodaj kilka kropel płynu do naczyń lub szarego mydła. Spryskuj rośliny raz w tygodniu;
- Oprysk z sody: łyżkę sody oczyszczonej rozpuść w litrze wody i spryskuj rośliny co kilka dni.
Wszelkie opryski stosujemy w ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Najlepiej wykonywać je rano lub wieczorem, tak, aby nie doszło do poparzenia liści i powtarzać po każdych opadach. Wśród licznych oprysków na mszyce znajdziemy też preparat na bazie coca-coli, doświadczeni ogrodnicy odnoszą się jednak do tej metody ze sceptycyzmem. Owszem, kwas fosforowy zawarty w tym napoju działa lekko owadobójczo, ale lepkie pozostałości mogą stać się zawiązkiem chorób grzybowych, jeśli nie zostaną zmyte. Poza tym słodycz może przyciągnąć inne szkodniki, na przykład mrówki, które żywią się spadzią wydzielaną przez mszyce. Dobrze zorganizowane mrówki będą dbały o kolonię mszyc, chcąc umożliwić sobie stały dostęp do swojego przysmaku.
Nie tylko opryski, czyli inne ekologiczne sposoby na mszyce
Jeśli nie masz czasu na sporządzanie oprysków, zawalcz z mszycami na inne, równie ekologiczne sposoby. Warto zaprosić do ogrodu największego wroga mszyc, czyli biedronki. Dla tych kolorowych owadów małe pluskwiaki są wielkim przysmakiem, co szybko pomoże w zwalczeniu plagi. Najlepiej powiesić na zaatakowanych roślinach żółte wstążki, bo ten kolor przyciągnie biedronki, które szybko zaczną żerować.
Innym naturalnym wrogiem pluskwiaków są złotooki: wiotkie owady o zielonych odwłokach i skrzydłach, nieco podobne do moli o wielkich, złotych oczach. Złotooki są skutecznym i ekologicznym sposobem na zwalczenie mszyc, trzeba je jednak zwabić do ogrodu. Pomogą w tym miododajne rośliny, takie jak gryka, macierzanka czy krwawnik pospolity. Uwaga, te pożyteczne owady nie osiedlą się w ogrodzie, w którym jest stosowana chemia. Rośliny odstraszające to również dobry sposób na mszyce - posadź w ogrodzie czosnek, cebulę czy miętę. Ich zapach zniechęci insekty do odwiedzania twoich upraw. Takie rośliny dobrze jest sadzić w pobliżu tych, które są częstym celem ataków mszyc, czyli sałaty, marchwi, pomidorów, róż, buraków, bobu czy jabłoni.