Morska bryza w mieście - tężnia solankowa

Zabiegi dla duszy i ciała to nie tylko domena sanatorium. Jak się okazuje, także w centrum miasta można skorzystać z właściwości dobroczynnych z natury. Jedną z korzystnych możliwości, jest inhalacja w tężni solankowej.

Tężnia solankowa
Tężnia solankowaWojciech Strozyk/East News

To właśnie w Polsce, a dokładnie w okolicach Inowrocławia odkryto jedną z najstarszych europejskich tężni solankowych. Inhalacja z wykorzystaniem soli jest bowiem znana na naszym kontynencie od stuleci. Ta prozdrowotna metoda ma wiele korzyści. W tężni solankowej powstaje bowiem aerozol, podobny tego, jaki tworzy się na brzegu morza

Inowrocław Uzdrowisko Park SolankowyWojciech Strozyk/East News

Każdy, kto spaceruje nadmorskimi plażami wie, że oddziaływanie bryzy ma pozytywny skutek na ludzki układ oddechowy, a także odpręża. Ale kiedy nie możemy sobie pozwolić na wyjazd nad morze, lub nie jesteśmy mieszkańcami Gdyni czy Gdańska, możemy skorzystać z tężni solankowej, znajdującej się w wielu polskich miastach.

Jak powstaje tężnia solankowa?

Tężnia solankowa to budowla z drewna i gałęzi - zwykle tarniny. Po gałązkach spływa zaś pompowana do góry solanka. Następnie odparowuje z gałęzi i wytwarza dobroczynny aerozol. To właśnie on wspiera leczenie dolegliwości dróg oddechowych i pomaga oczyścić je z wielu zanieczyszczeń, jakie znajdują się w powietrzu. Polskie wsie, miasteczka i duże miasta są ogromnie zanieczyszczone przez smog, który ma fatalne skutki dla naszych płuc i innych organów.

Tężnie są odpowiednim miejscem dla alergików, tych, którzy wiecznie kichają, cierpią z powodu objawów astmy oraz chcą podnieść swoją odporność. Wreszcie wizyta w tężni relaksuje i wycisza po całym dniu pracy. Tężnie możemy spotkać nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych, jak Rabka Zdrój, Wieliczka czy Ciechocinek. Pojawia się ich coraz więcej w dużych miastach, są np. Krakowie i Warszawie.

Miejskie tężnie solankoweStowarzyszenie Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas