Liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją? Babciny sposób prosto z kuchni

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Skrzydłokwiat to jeden z najpiękniejszych kwiatów domowych. Ma bujne liście i zakwita białymi, delikatnymi kwiatami. Zdarza się jednak, że zamiast zdobić mieszkanie, szpeci żółtymi albo brązowymi liśćmi. Skąd się bierze ten problem i czy to objaw jakiejś choroby? Sprawdziliśmy sposoby, żeby uratować skrzydłokwiat i poprawić kondycję rośliny.

Skrzydłokwiat.
Skrzydłokwiat.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Skrzydłokwiat to idealny kwiat dla początkujących

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Wyróżnia się gęsto rosnącymi liśćmi o intensywnie zielonej barwie i białymi kwiatami. Kwitnie niemal cały czas, dlatego przez cały rok stanowi ozdobę domu. To roślina, która nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy i doświadczenia w uprawie, dlatego może być pierwszym kwiatem dla ogrodnika-amatora. Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań uprawowych, zatem doskonale nadaje się nawet dla osób, które twierdzą, że "nie mają ręki do kwiatów".

To roślina tropikalna, która jednak bardzo dobrze odnajduje się w warunkach domowych. Warto jednak obserwować swój egzemplarz i w razie objawów chorobowych, od razu reagować. Dzięki temu skrzydłokwiat będzie pięknie i zdrowo wzrastał. Jakie objawy chorobowe albo świadczące o niewłaściwych warunkach uprawy może wykazywać twój skrzydłokwiat? Żółte liście albo brązowienie końcówek liści to te, pojawiające się najczęściej.

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?

Skrzydłokwiat żółknie z rozmaitych przyczyn. Do najczęstszych należą zbyt obfite podlewanie, zbyt mocne nasłonecznienie albo starość.

  • Zbyt obfite podlewanie - skrzydłokwiat nie lubi długo utrzymującej się wilgoci w podłożu, która sprzyja powstawaniu chorób grzybowych i gniciu korzeni. Przelany skrzydłokwiat ma zwiędnięte liście, które zaczynają żółknąć. Roślinę najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia jest lekko sucha, a liście zaczynają delikatnie opadać.

  • Zbyt słoneczne stanowisko - skrzydłokwiat najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, osłoniętym od słońca. Wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zaczyna robić się jasnozielony, a w końcu żółknie. Jak ożywić skrzydłokwiat, który zmienia kolor liści na żółty? Przede wszystkim należy zmienić mu stanowisko.

  • Starość - niektóre liście żółkną ze starości, co jest naturalnym zjawiskiem. Należy je regularnie usuwać, robią w ten sposób miejsce na nowe.

  • Szkodniki - skrzydłokwiat może zaatakować dość częsty szkodnik roślin doniczkowych, czyli przędziorek. Jego pojawienie się można rozpoznać po żółtych mozaikowych przebarwieniach na liściach i delikatnej pajęczynce na spodzie liści. Żeby się go pozbyć, należy usunąć wszystkie zaatakowane liście i zadbać o odpowiednie nawodnienie i nawilżenie rośliny. Domowym sposobem na przędziorka jest przemywanie liści wodą z szarym mydłem. 

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją?

Jednym z objawów, że ze skrzydłokwiatem dzieje się coś niepokojącego są brązowe plamy na liściach. Mogą powstawać z kilku powodów:

  • niewłaściwa temperatura otoczenia - to najczęstszy powód brązowienia skrzydłokwiatu; zimne powietrze i przeciągi działają na roślinę niekorzystnie, gdy więc zauważysz brązowe plamy na liściach, przenieś kwiat w cieplejsze i spokojniejsze miejsce,

  • podlewanie zbyt zimną i twardą wodą z kranu - woda prosto z kranu wlewana do kwiatów nie wpływa dobrze na ich kondycję; przed podlaniem należy odstawić konewkę z wodą na jakieś 8-12 godzin w ciemne miejsce,

  • zbyt suche powietrze - skrzydłokwiat brązowe końcówki liści miewa szczególnie w okresie grzewczym, gdy powietrze jest bardzo suche od grzejników; wówczas zaczyna zasychać i brązowieć od szczytów,

  • zbyt dużo nawozu - skrzydłokwiat jest wrażliwy na nadmierne zasolenie podłoża, dlatego należy go nawozić od kwietnia do września, nie częściej niż raz na 2 tygodnie,

  • przeciąg - skrzydłokwiat, który stoi w przeciągu (szczególnie w czasie mrozów), może zacząć brązowieć, a nawet czernieć, gdyż po prostu zmarznie.

Choroby skrzydłokwiatu

Na jakie schorzenia może cierpieć skrzydłokwiat? 

Choroby liści, które mogą go atakować to między innymi plamistość liści (Cylindrocladium spathiphylli), której objawem są żółknięcie i więdnięcie dolnych liści rośliny. Na blaszkach liściowych zaczynają się tworzyć także okrągłe, ciemnobrązowe plamy wielkości około 1 cm. Choroba pojawia się, gdy woda podczas podlewania rozlewa się na cały kwiat. Jej rozwojowi sprzyja wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza i podłoża. Plamistość liści bardzo szybko niszczy roślinę - aby skrzydłokwiat całkowicie obumarł wystarczą 2-4 tygodnie. Aby pozbyć się choroby i uratować kwiat, należy działać szybko.

Przede wszystkim trzeba usunąć wszystkie porażone liście, a następnie opryskać roślinę środkiem grzybobójczym (tzw. fungicydem). Trzeba przy tym pamiętać, że jest to silny środek i nie można wykonywać nim oprysków w pomieszczeniach mieszkalnych.

Skrzydłokwiat.
Skrzydłokwiat.123RF/PICSEL

Co robić, żeby skrzydłokwiat odżył?

Jeśli skrzydłokwiat z jakiegoś powodu traci swój piękny wygląd, należy uważnie mu się przyjrzeć. Działania poprawiające jego stan, zależą bowiem od przyczyny pogorszenia się jego kondycji. Na co zwrócić uwagę?

  • Czy skrzydłokwiat ma odpowiednie stanowisko, a przede wszystkim czy nie stoi w słońcu? Jeśli tak, należy przestawić go w półcień.

  • Czy skrzydłokwiat nie jest zbyt obficie podlewany, a jego podłoże nie jest stale wilgotne? Jeśli tak, należy wyjąć roślinę z doniczki, usunąć wszystkie nadgniłe korzenie i włożyć kwiat do nowej ziemi.

  • Czy skrzydłokwiatowi nie brakuje mu wody? Usychanie liści to naturalna kolej rzeczy, jeśli roślina nie jest wystarczająco podlewana.

  • Czy w mieszkaniu nie jest zbyt sucho? Jeśli tak, warto zraszać skrzydłokwiat codziennie wodą (szczególnie zimą, gdy kaloryfery są odkręcone) albo wstawić do pomieszczenia nawilżacz powietrza.

  • Czy skrzydłokwiatu nie zaatakowały szkodniki albo choroby? Jeśli tak, należy zastosować oprysk insektobójczy albo fungicyd oraz usunąć wszystkie porażone liście.

A co zrobić, jeśli liście skrzydłokwiatu więdną? To najczęściej objaw przesuszenia bryły korzeniowej. Jeśli jest ona jedynie lekko sucha, wystarczy kwiat po prostu podlać. Jeżeli natomiast podłoże jest całkowicie przesuszone, podlanie nie wystarczy. Woda przecieknie wówczas przez popękaną i suchą ziemię, nie dając korzeniom szansy jej pobrania. Najlepiej jest więc zanurzyć doniczkę w wodzie aż nasiąknie, a potem po prostu regularnie podlewać i pilnować, by kwiat znowu się nie przesuszył.

Jak ożywić skrzydłokwiat? Sprytny, babciny sposób

Jeśli chcesz wzmocnić swoją roślinę, wypróbuj bardzo prosty, babciny trik - domową odżywkę z cukru. Ten naturalny nawóz to doskonały sposób, aby uratować skrzydłokwiat, który boryka się ze spadkiem kondycji. Jak go zrobić? Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę cukru w 1 litrze przegotowanej wody. Roślinę podlewa się wystudzoną mieszanką raz w miesiącu. Wlewa się jej do doniczki tylko tyle, aby delikatnie zwilżyć glebę! Ta domowa mikstura wpływa na rozrost i piękne wybarwienie liści, a także bujne kwitnienie.

Skrzydłokwiat to łatwa w uprawie roślina domowa, która przy minimum wysiłku wspaniale się rozrasta i urokliwie kwitnie. Może się jednak zdarzyć, że kondycja kwiatu się pogorszy. Dlaczego skrzydłokwiat więdnie i co jest powodem żółknięcia liści? Przede wszystkim należy przyjrzeć się stanowisku i  podlewaniu. Te podstawowe kwestie są podstawą, by każda roślina - nie tylko skrzydłokwiat - pięknie i zdrowo rosła.

Puszcza Białowieska jako dziedzictwo UNESCOINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas