Które kwiaty lubią słońce? Idealnie w ogrodzie na upalne lato

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Jeżeli w twoim ogrodzie znajdziesz stanowisko na słoneczną rabatę, to latem będzie tam niezwykle kolorowo. W takich miejscach świetnie rosną mało wymagające rośliny, które jednocześnie pięknie kwitną. Jakie kwiaty najlepiej nadają się na słoneczne stanowiska, jak je pielęgnować i kiedy sadzić?

Cynie to piękne rośliny, które w okresie kwitnienia zdobią ogród kwiatami w niemal wszystkich kolorach tęczy.
Cynie to piękne rośliny, które w okresie kwitnienia zdobią ogród kwiatami w niemal wszystkich kolorach tęczy.Jerzy ROMANOWSKIEast News

Jakie kwiaty lubią słońce?

Gatunków, które są przeznaczone słoneczne rabaty, jest całe mnóstwo. Poznaj najpiękniejsze kwiaty lubiące słońce w ogrodzie!

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata)

To rodzimy gatunek i zarazem roślina, która świetnie rośnie w pełnym słońcu. W zależności od odmiany może mieć od 10 do nawet 50 cm wysokości.

Przetaczniki najlepiej sadzić w połowie maja. Podlewa się je tylko w czasie suszy i nie trzeba ich nawozić. Mimo tak oszczędnej pielęgnacji, roślina pięknie kwitnie od kwietnia do czerwca. Wtedy na jej wierzchołkowato zakończonej łodydze pojawiają się gęste grona kwiatów. Mogą mieć kolor fioletowy lub niebieski.

Jeżówka (Echinacea)
Jeżówka to bylina osiągająca do 1 m wysokości. Jej największą ozdobą są kwiaty. Składają się z drobnych, podłużnych języczkowatych płatków. Natomiast ich środek jest wypukły i ciemny. Kwiaty jeżówki mogą być żółte, różowe, białe lub purpurowe. 

Roślina ta "radzi sobie" sama, a jej pielęgnacja jest ograniczona do minimum. Jeśli posadzisz ją na słonecznym stanowisku, w przepuszczalnej i żyznej glebie, jej uprawa musi skończyć się sukcesem. Podlewa się ją wyłącznie w czasie upałów i suszy. Nie można jednak dopuścić do tego, aby gleba była przemoczona. Może to szybko doprowadzić do gnicia korzeni jeżówki.

Wiciokrzew (Lonicera)
Jeśli marzysz o zielonej ścianie w ogrodzie, która osłaniałaby cię przed słońcem, pomyśl o uprawie wiciokrzewu. To pnący krzew, który efektownie oplata trejaże, pergole i płotki ogrodowe.

Wiciokrzew będzie dobrze rósł w pełnym słońcu. Jednak do prawidłowego rozwoju potrzebuje gliniastej, wilgotnej i żyznej gleby. Dlatego w czasie bezdeszczowej pogody, która utrzymuje się przez dłuższy czas, należy regularnie go podlewać. Wiciokrzew kwitnie od czerwca aż do września. Wtedy pojawiają się na nim kremowo-żółte i purpurowe dzwonkowate kwiaty.

Co posadzić na rabacie w pełnym słońcu?

Są rośliny, które tolerują wyłącznie słoneczne stanowiska. Takie gatunki mogą nie kwitnąć albo obumierać, jeśli posadzisz je w cieniu. Oto kwiaty, które nie mogą obejść się bez z dużej dawki promieni słonecznych.

Słonecznik.
Słonecznik.123RF/PICSEL

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus)
To roślina, która będzie rosnąć tym lepiej, im bardziej słoneczne stanowisko dla niej znajdziesz. Słoneczniki mają ponad 2 m wysokości, a ich największą ozdobą są duże kwiaty osiągające średnicę do ok. 30 cm. Składają się one z języczkowatych, wąskich, żółtych kwiatów otaczających ciemne, rurkowate wnętrze rośliny.

Uprawiając słoneczniki, nawoź je preparatami z potasem, borem i molibdenem w składzie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na niedobór tych pierwiastków w glebie. Oprócz tego przygotuj podpory. Kwiatostany słonecznika są tak ciężkie, że jego łodyga wymaga dodatkowego podparcia.

Cynie (Zinnia)

Cynie to piękne rośliny, które w okresie kwitnienia zdobią ogród kwiatami w niemal wszystkich kolorach tęczy. Mogą być one różowe, purpurowe, jasnofioletowe, białe, żółte, łososiowe, pomarańczowe, czerwone.

Cynie najlepiej sadzić z wcześniej przygotowanej rozsady. Jej sadzonki powinny trafić do gruntu, kiedy minie ryzyko przymrozków - czyli zwyczajowo na początku drugiej połowy maja. Muszą znaleźć się na słonecznym stanowisku, bo w przeciwnym razie mogą nie zakwitnąć. Podlewa się je i nawozi, gdy zajdzie taka potrzeba - odpowiednio, gdy ziemia jest przesuszona lub uboga w składniki odżywcze.

Kawałek słonecznego miejsca w ogrodzie może być inspiracją do stworzenia pięknego, kwiatowego zakątka. Jeśli masz rabatę, na którą przez niemal cały dzień padają promienie słońca, nie zastanawiaj się dłużej i posadź tam kolorowe, światłolubne rośliny.

Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas